• AMERIKAN DOLARI
  13,4726
  % 0,71
 • € EURO
  15,2894
  % 0,84
 • £ POUND
  18,2713
  % 0,23
 • BITCOIN/TL
  473680,101
  % -8,08
 • ETHEREUM/TL
  32461
  % -12,20
 • RIPPLE/TL
  8.05
  % -10,73
 • ÇEYREK ALTIN
  1.281,00
  % 0,46
 • CUMHURIYET ALTINI
  5.129,00
  % 0,52

Altın Fiyatları Nasıl Seyredecek? Güncel Fiyatlar

Altın Fiyatları Nasıl Seyredecek? Güncel Fiyatlar

Altın fiyatlarının yükselmeye devam etmesi en çok da altın fiyatları nasıl seyredecek sorusunu gündeme getirmektedir. Gram altın başta olmak üzere çeyrek, yarım ve tam altına yapılan yatırımların artmasıyla beraber uzmanlar da konuyla ilgili analizlerini paylaşmaya başlamıştır. Ayrıca altın piyasası ne olur ve buna benzer soruların yanıtlarına ulaşmak için yazımızı takip edebilirsiniz. Öte yandan altın fiyatları nasıl seyredecek araştırması yapmadan önce bu bilgilere ihtiyacınız olacaktır.

Altın Fiyatlarında Yeni Tahminler

Yatırımcıların yüzünü güldürmeye başlayan gram altın, 5 ay öncesine kadar 240 TL’den işlem görmekteydi. Günümüzde ise 270 TL seviyelerine kadar çıkan gram altınla ilgili olarak yabancı analistler yorumlarını paylaşmaya devam etmektedir. İlk olarak Goldman Sachs Group Emtia Araştırma Küresel Başkanı Jeff Currie’den gelen açıklamada, altının son 5 yıldaki en yüksek seviyeye ulaştığı belirtilmiştir. Ayrıca altındaki yükselişin devam edeceğini belirten Currie, diğer fonlara da olumlu etki bırakacağını paylaşmaktadır. Haliyle altın fiyatları nasıl seyredecek sorusuyla ilgili ilk yanıt, fiyatların yükseleceği yönündedir.

Currie ayrıca Polonya, Çin ve Rusya kaynaklı olarak artan merkez bankası alımlarının küresel anlamda altın fiyatlarına etki ettiği belirtmektedir. Bu yüzden tüketime destek sağlanırken altın destekli varlıklar da yükselmeye devam etmektedir.

Bloomberg TV’ye konuşan Jeff Currie, “Merkez bankaları gelişen piyasalarda altın alımına devam ediyor. Bunun nedeni aslında jeopolitik risk, yaptırım riskleri ve ticaret savaşı riskidir. Haliyle dolara sahip olmayı istememektedirler” değerlendirmesini yapmıştır.

Venbey Yatırım şirketi de altın fiyatları nasıl seyredecek sorusuna yanıtlar vermiştir. ABD’nin piyasaya getirdiği belirsizliklerden dolayı petrolün değer kaybetmesinin altına yapılan yatırımları artırdığını söyleyen şirket ayrıca  bu sürecin devam etmesinin, yukarı yönlü hareketleri beraberinde getireceğini düşünmektedir.

Altın Uzman Yorumları

Döviz fiyatlarıyla paralel olarak yükselen altın fiyatlarının tasarruf sahiplerini harekete geçirmesiyle beraber esnafın elindeki nakit azalmaya başladı. Bu durum ayrıca yastık altındaki altınını bozdurmak isteyen kişi sayısını da artmıştır. Doğal olarak altın yükselecek mi sorusunun yanıtı da uzmanlarca verilmiştir.

İlginizi Çekebilir :  Ziraat Mobil Şifre Nasıl Alınır?

Türkiye ile ABD arasında devam eden krizle beraber dolar kurundaki yükseliş, etkisini sürdürmektedir. Altın fiyatları da bu anlamda yükselirken özellikle İzmir’de altın bozdurmak isteyenlerin sayısı artmaya başlamıştır. Uzmanlardan yapılan açıklamaya göre tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda yer alan kuyumcular ciddi bir yoğunluk yaşamakla beraber alışverişlerde nakit sorunuyla karşılaşmıştır.

Ege Bölgesi Sanayi Odası Kuyumcular Komitesi Başkanı Gökhan Özer, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Satışlardaki durgunluk geçen haftalarda başladı. Fiyatlar aşırı dalgalanma yaşarken benzer sıkıntılar ortaya çıkıyor. Altın fiyatlarının hızlı yükseldiği ve düştüğü dönemlerde tüketiciler temkinli davranıyor. Yükseliş döneminde yüksek fiyattan altın almak istemeyenler, düşüş zamanında da aynı şekilde altın almıyor. Bu durum alışveriş kararının çalkantılı bir şekilde devam etmesine neden oluyor” dedi.

Altındaki yükseliş sebebiyle yatırımlarını bozdurmaya çalışanların hızlıca nakit bulamadığını da söyleyen Özer, “Bu tür dönemlerde kuyumcuda para bitiyor. Nakite ulaşmak için elindeki hurdasını, nakiti olanlara satıyor. Bugünlerde hurdasını bozdurmak isteyenin parası da bir sonraki gün eline geçiyor. Bankalar da bu duruma hızlı yanıt veremediği için sorunlar yaşanıyor” şeklinde açıklama yaptı.

Güncel Altın Fiyatları

2019 güncel altın fiyatları kapsamında kurdaki hareketlilik altında da etkisini göstermektedir. Bu kapsamda altın alış fiyatları aşağıdaki rakamlarla yatırım almayı sürdürmektedir;

 • Gram altın – 268 TL
 • Altın / ONS – 1,501 TL
 • Çeyrek altın – 430 TL
 • Cumhuriyet altını – 1,780 TL
 • ATA altın – 1,774 TL
 • Yarım altın – 857 TL

Bu bilgilerle beraber altın fiyatları nasıl seyredecek sorusuna yönelik açıklamaların tamamı, fiyatların yükseleceği yönündedir. Sitemiz üzerinden güncel altın fiyatlarını takip edebilir ve yatırımlarınızı bu yönde yapabilirsiniz.


YORUMLAR YAZ