• AMERIKAN DOLARI
  9,6773
  % 0,74
 • € EURO
  11,2467
  % 0,42
 • £ POUND
  13,3192
  % 0,72
 • BITCOIN/TL
  608570,362
  % 5,38
 • ETHEREUM/TL
  40030
  % 3,34
 • RIPPLE/TL
  10.53
  % 1,27
 • ÇEYREK ALTIN
  892,00
  % 2,45
 • CUMHURIYET ALTINI
  3.617,00
  % 2,32

Altından Kazanç Sağlanır mı? Altın Yükselir mi?

Altından Kazanç Sağlanır mı? Altın Yükselir mi?

M.Ö. 2000’li yıllarda Peru çevresindeki uygarlıkların altın kullanarak takı yaptığı arkeolojik kazılarda ortaya çıkmıştır. Ancak asıl değerini ise M.Ö. 610 yılında Lidyalıların parayı altından yapmasıyla tam anlamıyla değer kazanmaya başlamıştır. O günden bugüne yüzlerce yıldır altın, en değerli birkaç madenden teki olarak sayılmış ve yatırım aracı olarak kullanılmıştır.

Günümüzde ise altın hem süper iletken olması hem de bir yatırım aracı olması değerini her geçen gün artmasına neden olmaktadır. Üstelik altın madeninin yavaş yavaş azalmaya başlaması da değerini artıran bir diğer unsurdur. Ancak uluslararası piyasada altın neden yükselir? Altından kazanç sağlanır mı? Cevaplarının tamamı yazımızda yer almaktadır.

Altın Hangi Durumlarda Değer Kazanır?

Altın uluslararası piyasada dolara göre değer kazanır ve değer kaybeder. Bu nedenle Türk Lirası ile dolar arasındaki kur değişimi altının Türk Lirasıyla olan paritesini etkilemektedir. Bu bilgiyi verdikten sonra altının değer kazandığı durumları maddeler halinde sıralayalım;

 • Uluslararası ekonomi iyi çalıştığı dönemlerde reel sektör yatırımı artış eğilimi göstermektedir. Ancak kriz olması durumunda altın, gümüş, petrol gibi emtialar değer kazanmaktadır. Dünya şu an kriz ortamında bulunduğu ve kısa vadede bir gelişme görülmediği için altın değer kazanma eğiliminde olduğu kolayca söylenebilir.
 • Hindistan ve Türkiye’de yaz aylarında evlilikler olmaktadır. Bu durum uluslararası piyasada altının fiyatlandırmasını da değiştirmektedir. İlk duyuşta kulağa oldukça ilginç gelse de bu nedenden dolayı yaz aylarında altının birim değeri dolar karşısında değer kazanır.
 • Merkez bankasının politikaları da altının değer kazanmasındaki bir diğer unsurdur. Özellikle de doların uluslararası ekonomide tartışmaya açılması, ABD’nin doları bir silah olarak kullanmaya kalkması nedeniyle merkez bankaları altın rezervi yapmaya meyilli hale gelmiştir. Bu durumda altının değerini artırmakta ve doların değerini bir nebze düşürmektedir.
 • Doları etkileyen bütün unsurlar altının birim fiyatını da etkilemektedir. Bu kapsamda;
  • FED’in olası faiz artışı altının uluslararası değerini düşürecek ancak Türk Lirası değer kaybedeceği için Türk Lirasına karşı altının fiyatlaması çok değişmeyecektir.
  • Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye arasında olası siyasi krizler, doların Türk Lirasına karşı değer kazanmasını sağlamaktadır. Bu durumda altında değer kazanmaktadır.
  • ABD ile Çin, ABD ile NATO, ABD ile AB, ABD ile Rusya arasında yaşanan bütün krizler doları uluslararası piyasada olumsuz etkilemektedir. Bu durumda altın dolar karşısında değer kazanır. Ancak dolar Türk Lirasına karşı kolay değer kaybetmeyeceği için altının Türk Lirası karşısında değer kazanması olasıdır.
  • Türk Lirasının değer kaybedeceği her olası durumda altının Türk Lirası karşısında değer kazanacağı söylenebilir. Bu durumda işsizlik, enflasyon, faiz parametreleri, dolar volatilitesi gibi bütün ekonomik parametreler altının değerlenmesinde olası etki sağlamaktadır.
İlginizi Çekebilir :  Para Kazandıran Dijital İş Fikirleri Nelerdir? - 2

Yukarıdaki majör parametreler altının uluslararası ve ulusal piyasada fiyatlamasını etkileyen faktörlerdir.

altın nedir? altın ne zaman değer kazanır?

Altın Hangi Durumlarda Değer Kaybeder?

Altının değer tarihine baktığımızda genellikle değer kaybetmediğini görmekteyiz. Çok nadir olarak, çok hızla yükseldiği yıllardan sonra bir değer kaybı yaşadığı görülmektedir. Altının değer kaybı pek olası değildir ancak değer kazanmaması durumu uzun yıllar gerçekleşebilir. Örneğin 2008 krizi bittikten sonra altın hızla değer kaybetmiş ve sonrasında ise yatay bir seyir izlemiştir. Elbette altının dolar karşısındaki değerlemesinden bahsedilmektedir. Türk Lirasına karşı olan durumu ise yukarıda da bahsedildiği gibi dolar – Türk Lirası paritesinin son durumu hesaba katmadan düşünülemez.

Uluslararası fiyatlandırmasını takip etmek isterseniz XAU / USD kodu ile kolayca takip edebilirsiniz.

Altının hangi durumlarda yatay seyir izlediği ya da olası değer kayıplarının yaşandığını maddeler halinde topladık;

 • Uluslararası ekonomi krize girdiğinde enflasyonalist bir dönem olur ve ulusal para birimleri değer kaybederken; gümüş, altın, petrol gibi emtialar değer kazanır. Ancak uluslararası ekonomi düzelmeye başladığına dair güçlü sinyaller verdiğinde altının değeri düşmeye başlar. Çünkü altın rezervleri bozulmaya ve gerçek ekonomik yatırımlara dönüşmeye başlar. Bu nedenle kriz süresince değeri yükselen altın, kriz sonrasında bir normalleşme yaşayarak değeri düşme eğilimi gösterir. Ancak dünyada altınların sınırı olduğu için düşüş trajik şekilde gerçekleşmeyecektir.
 • Uluslararası ekonomi günümüzde boyut değiştirmektedir. Örneğin kripto para birimleri de tıpkı altın gibi alınıp, satılabilmekte ve bir ticaret unsuru olarak kullanılabilmektedir. Üstelik tıpkı altında olduğu gibi alınıp, bir yatırım aracı olarak da kullanılabilmektedir. Bitcoin değerlemesine bakıldığında kolayca görülmektedir. Bu durum kripto paraların altının değerini düşürdüğünü ve yeni alternatif oluşturduğunu göstermektedir.
 • Türk Lirası siyasi krizlerden dolayı suni olarak birkaç yıldır ciddi kayıplar yaşamaktadır. Olması gerekenden çok fazla değer kaybeden Türk Lirası, Ortadoğu siyasetinin ve ABD ile ilişkilerin normalleşmesinden sonra güç kazanacağı aşikardır. Türk Lirasının güçlü değer kazanması da altının Türk Lirasına olan değerini aşağıya çekecektir.
İlginizi Çekebilir :  Acil Paraya İhtiyacım Var Nasıl Bulabilirim?

Yukarıdaki parametreler altının ulusal ve uluslararası piyasalarda fiyatlamasını etkileyen majör faktörlerdir.

Altının Değerini Artıran Bilimsel Nedenler

Altın dünyada en iyi iletkenlerden biridir. Yapısı gereği süper iletkene yakın olması, yüksek akım ve yüksek hızlarda çok daha az ısınma göstermesi ve yüksek hızlarda iletişime olanak sağlaması nedeniyle sıkça kullanılmaktadır. Örneğin cep telefonu işlemcileri, bilgisayar işlemcileri gibi yüksek performans gerektiren yarı iletken elektronik komponentlerde de kullanılmaktadır. Sadece 2020 yılında 20 milyar cihazın dünya üzerinde internete bağlı olacağı düşünülürse; altının değerini artıran bilimsel nedenlerde olacağı oldukça açıktır. Altın sadece bir yatırım aracı değil, insanoğlunun kullandığı çok önemli bir iletken malzemedir.

Üstelik altının yemeklerde dahi kullanıldığı düşünülürse ve altının sınırlı bir maden olduğu hatırlanırsa; uzun vadede yükselme eğilimi göstereceği kolayca düşünülebilir.

Altının Çirkin Kız Kardeşi Gümüş

Uluslararası piyasada “altının çirkin kız kardeşi” olarak adlandırılan gümüşte tıpkı altın gibi iyi iletkendir. Hatta altın pahalı olduğundan kaynaklı daha ağırlıklı olarak, daha az performans vermesine rağmen yarı iletkenlerin içinde gümüş kullanılmaktadır. Gümüşün fiyatını etkileyen faktörlerin tamamı altın ile aynıdır. Ancak gümüşün uluslararası piyasadaki fiyatlandırması daha çok volatiliteye sahiptir.

Birçok merkez bankasının gümüş rezervleri de bulunmaktadır ancak bu rezervler genellikle önemsenmez ve çok yüksek miktarlarda değildir. Altın ile gümüş paralel fiyatlandırılıyor olsa da yüksek fark bulunur ve gümüşte günden güne daha fazla değer kazanmaktadır. Özellikle de takılarda, süs eşyalarında ve yarı iletkenlerde sıkça kullanılması değerini artıran en önemli unsurların başında gelmektedir.

Uluslararası fiyatlandırmasını takip etmek isterseniz XAG / USD kodu ile kolayca takip edebilirsiniz.

Simyacılar ve Altın!

İnsanoğlu altına değer biçtiği günden bugüne simyacılar ortaya çıkmıştır. Başka elementleri kullanarak altın elde etmeye çalışan bilim insanlarına simyacı denmektedir. Günümüzde bu durumu verimli şekilde gerçekleştirebilen bir simyacı ya da simya tekniği bulunmamaktadır. Bu nedenle altın üretimi günümüzde sadece madenlerle sınırlı olmaktadır.

İlginizi Çekebilir :  QNB Finansbank Enpara Avantajları Neler?

Bir gün, bir ülke ya da kişi altın farklı madenleri kullanarak kolayca çevirebilirse; uluslararası ekonomiyi büyük bir kaos beklediği aşikardır. Çünkü dünyadaki bütün merkez bankaları, net döviz rezervleri ve net altın rezervleri üstüne hesap yapmaktadır. Sınırsız üretilebilen bir madenin değer bir anda düşeceği için bu durumun olmaması dünyanın hayrına olacaktır.


YORUMLAR YAZ