• AMERIKAN DOLARI
  9,6592
  % 0,57
 • € EURO
  11,2137
  % 0,17
 • £ POUND
  13,2972
  % 0,57
 • BITCOIN/TL
  609689,100
  % 5,53
 • ETHEREUM/TL
  40101
  % 3,78
 • RIPPLE/TL
  10.54
  % 1,81
 • ÇEYREK ALTIN
  906,00
  % 2,45
 • CUMHURIYET ALTINI
  3.615,00
  % 2,29

Banka Kredisi Almak İçin Aranan Şartlar

Banka Kredisi Almak İçin Aranan Şartlar

Banka kredisi alabilmek için belirlenmiş birkaç madde bulunmaktadır. Durumunuz buna uygun olsa bile kredinizin onaylanması, bankaların değerlendirmesine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bu maddelerden bazılarını şunlardır.

Bireysel Banka Kredisi Alabilmek İçin Gereken Şartlar

Geçmiş Ödemelerinizin Düzenli Olması

Kredi başvurusu yapmadan önce geçmişteki kredi ve kredi kartı ödemelerinizin düzenli yapılmış olması çok önemlidir. Başvuru yapacağınız döneme kadar ki ödemelerinizde aksama varsa bu sizi riskli sınıfına sokabilir.

Ödemesi Yapılmamış Borçlar

Kredi başvurusu yaptığınız süreçte sicilinizde bulunan ödeme tarihi geçmiş borçlar kredinizin onaylanma süresini olumsuz etkileyecektir. Siz ödemenizi birkaç gün öncesinden yapmış olsanız bile bu durumun sisteme yansıması minimum bir aydır.

Sigorta Priminin Ödeme Düzeni

Sigortanızın düzenli ödenmesi başvuru yaptığınız banka için ilk adımdır. Çalıştığınız iş yerinde 6 aydan daha az çalışmış ya da iş yeriniz sigorta priminizi düzenli yatırmamış ise kredi almanız mümkün olmayabilir. Başvuru yapmadan önce sigorta priminiz düzenli ödendiği konusunda gerekli kontrolleri yapmayı ihmal etmemelisiniz.

Banka kredisi nasıl alınır?

Banka Kredisi İçin Majör Parametre; Yüksek Kredi Puanı

Başvuru yaptığınız kredinin onaylanması kredi puanınızla doğrudan orantılıdır. Kredinizin onaylanması için puanınızı yüksek tutmanız gerekiyor. Kredi almanıza engel olan sebeplerden birisini de, bireysel ve kurumsal finans desteği sağlayan bankalara arka arkaya yapılan başvurular oluşturuyor. Sürekli yapılan kredi başvuruları skorunuzu olumsuz olarak etkiler. Başvuru sürecindeki kredinizin onaydan geçmesi için minimum 700 puana sahip olmanız gerektiğini unutmayın.

Kurumsal Kredi Alabilmek İçin Gereken Şartlar

Kurumsal kredi kullanabilmeniz için devlet tarafından esnaf ve zanaatkarlara sağlanan birçok imkan bulunmaktadır. Esnaf odalarıyla bağlantılı olarak çalışan bankaların şartları genelde birbiriyle uyumlu olabiliyor. Ancak özel kurumlara bağlı olarak esnaflara finans desteği sağlayan bazı bankalar, diğer bankalara göre farklı zorluklar ya da kolaylıklar sağlayabilmektedir. Genel olarak istenen şartlardan bazıları;

İlginizi Çekebilir :  Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

-İşletmenin ya da şirketin sizin olması,

-Kurumunuzun hali hazırda işliyor olması,

-Kredi başvurusu yapacağınız ya da diğer bankalarla herhangi bir finansal sorununuzun olmaması,

-Gereken evrakların ve belgelerin tamamen hazır olması,

-Kimi bankalar kredi başvurusu için minimum 1 yıldır aktif olma şartı koymaktadır.


YORUMLAR YAZ