• AMERIKAN DOLARI
  9,6592
  % 0,57
 • € EURO
  11,2137
  % 0,17
 • £ POUND
  13,2972
  % 0,57
 • BITCOIN/TL
  609689,448
  % 5,53
 • ETHEREUM/TL
  40101
  % 3,78
 • RIPPLE/TL
  10.54
  % 1,81
 • ÇEYREK ALTIN
  906,00
  % 2,45
 • CUMHURIYET ALTINI
  3.615,00
  % 2,29

Bankalar Neden Kefil İstiyor?

Bankalar Neden Kefil İstiyor?

Geçmişte bankalar tarafından müşterilere verilen kredilerde çoğunlukla iki kefil isteniyordu. Daha sonraki dönemlerde ise kefil sayısı 1 kişiye indirildi. Ancak bankalar neden kefil istiyor? Yaşanan ekonomik krizler yüzünden işsiz kalan insan sayısının artması ile düzenli bir gelire sahip olan birey sayısı azaldığı için, banka kredilerindeki ödeme planlarına ayak uydurmak zorlaştı. Bu sebeple toplum içerisinde kredi kullanımı da azaldı. Kredi ihtiyacı olan bireyler için de, bankaların bir çeşit teminat sağlaması açısından kefil zorunluluğu getirildi. Aynı zamanda mevsimlik işçiler ve tarım işçileri de düzenli bir gelir teminatı veremediği için kefil engeline takılabiliyor. Düzenli bir geliri olanlar bile kredi sicili bozuk ise, bankalardan kredi almak için kefil arama yoluna gidiyor.

bankalar neden kefil istiyor

Kefil Nedir? Ne İşe Yarar? Bankalar Neden Kefil İstiyor?

Kefil, banka kredileri bazında örneklendirirsek; banka kredisi kullanacak olan kişinin ödemelerini yapacağına teminat olarak kendi imzasını kullanır ve borcun ödenmediği taktirde bu ödemeleri kendisinin yapacağına dair bankaya söz vermiş olur. Yani kredi kullanıcısı iseniz ve bir kefiliniz var ise, bu borcu ödemediğiniz veya geciktirdiğiniz taktirde kalan borcu sizin yerinize ödemek zorunda kalacak olan kefilinizdir.

Banka yaptırımları sizin yerinize, kefil olan kişiye uygular. Bu yaptırımlar genellikle bir hukuki süreç sonrasında banka ve mahkeme odaklı olarak uygulanır. Durum bu kadar sert görünse de çoğu banka, kullanıcılarına esnek bir seçenek daha sunabiliyor. Bu esneklik ise genellikle ödeme planlarının düzenlenebilmesi, yeni bir yapılandırma ile açıklanabilir.

Kredi Kartı Alırken Kefil İsteniyor Mu?

Bankalar tarafından kefil şartı genellikle yüksek miktarda ya da kredi kullanacak olan kişinin gelir düzeyine göre farklılık gösterebilir. Düzenli bir geliriniz olduğu halde, gelir gider dengenizin üstünde kredi kullanacaksanız, banka bir teminat yolu olarak kefil şartı koyabilir. Ancak kredi kartlarında büyük ölçüde kefil şartı aranmaz.

İlginizi Çekebilir :  Banka Kredisi Almak İçin Aranan Şartlar

YORUMLAR YAZ