• AMERIKAN DOLARI
  9,6868
  % 0,85
 • € EURO
  11,2584
  % 0,52
 • £ POUND
  13,3347
  % 0,83
 • BITCOIN/TL
  611835,462
  % 5,77
 • ETHEREUM/TL
  40221
  % 3,94
 • RIPPLE/TL
  10.57
  % 2,18
 • ÇEYREK ALTIN
  906,00
  % 2,45
 • CUMHURIYET ALTINI
  3.619,00
  % 2,40

Bankalarda Kara Liste Ne Demek? Kara Liste Nedir?

Bankalarda Kara Liste Ne Demek? Kara Liste Nedir?

Kara listeye giren bir tüketici bankalardan hizmet alamaz. Ayrıca kredi notunda kara liste anlamına gelen bu süreç, yasal takip durumunu ifade etmektedir. O halde bankalarda kara liste ne demek sorusuyla ilgili olarak dikkat etmeniz gereken bazı durumlar vardır. Eğer borçlarınızı ödemediyseniz önce idari takibe, sonra da yasal takibe düşersiniz. Her iki durum sonucunda da bankaların kara listesine alınır ve 5 yıl boyunca kredi hizmeti alamazsınız. Aslında bankalarda kara liste ne demek konusunda bilmeniz gereken bazı detaylar da bulunmaktadır.

Kara Listeye Ne Zaman Girerim?

Kara liste uygulaması 2015 yılında çıkan bir yönetmelikle açıklanmıştır. Söz konusu yönetmeliğe göre tüketicinin art arda en az 2 taksitini ödememesi halinde kara listeye alınabileceği belirtilmiştir. Elbette kredi sunan bankanın da bu haktan yararlanması için borçlulara en az 30 gün süre vererek gerekli uyarılarda bulunması şarttır.

Tüketiciler o halde art arda 2 taksit ödeme yapmaması durumunda kara listeye giriş yapmış olacaktır. Bu durumda bankalarda kara liste ne demek araştırması yaparken kara listeye alınmadan 30 gün daha süre tanındığını unutmayın. Bu süre zarfında borcunuzun tamamı tahsil edilmek istenecektir. Çünkü biriken borçların taksitlendirmesi söz konusu değildir. Haliyle borç kapatma kredisi alarak veya farklı bir yöntemle borcunuzun tamamını kapatabilirsiniz.

Kara Listeden Sonra Haciz Uygulanır mı?

Kara listeye alınan borçlular aynı zamanda yasal takip sürecine de dahil olmuş demektir. Bu nedenle icra takibi başlatılmış olacaktır. Eğer çalışıyorsanız maaşınızın dörtte birine icra gönderilir. Çalışmayanlar için farklı bir prosedür söz konusu değildir. Ancak üzerinize kayıtlı taşınmaz mallar var ise bu mallara icra gönderilecektir. Bu süreçte icra kurallarını da gözden geçirmenizde fayda var.

Kara Listeden Sonra Eve Haciz Gelir mi?

Daha önceki süreçlerdeki gibi eve haciz gönderme olayı sona ermiştir. Yasal olarak tüketicinin ihtiyacı olan herhangi bir ürüne haciz konulamaz. Bu nedenle bankalarda kara liste ne demek sorusunun yanıtıyla beraber dikkat etmeniz gereken şey, yasal takip sürecine girmeden borcunuzu kapatmak olmalıdır. Aksi takdirde hem kredi notunuz olumsuz etkilenecek hem de banka siciliniz bozulacaktır. Belirttiğimiz üzere bu durum toplamda 5 yıl boyunca bankalardan herhangi bir hizmet alamamanıza sebep olacaktır.

İlginizi Çekebilir :  Bankalar Neden Kefil İstiyor?

YORUMLAR YAZ