• AMERIKAN DOLARI
  9,7457
  % 1,45
 • € EURO
  11,3588
  % 1,24
 • £ POUND
  13,4230
  % 1,51
 • BITCOIN/TL
  612435,629
  % 4,26
 • ETHEREUM/TL
  40267
  % 1,99
 • RIPPLE/TL
  10.63
  % 1,49
 • ÇEYREK ALTIN
  910,00
  % 2,78
 • CUMHURIYET ALTINI
  3.633,00
  % 2,74

Blockchain Ne Demek? Blockchain Tanımı

Blockchain Ne Demek? Blockchain Tanımı

Türkçe’de blok zinciri olarak adlandırılan Blockchain ile ilgili kısa tanım, şifrelenmiş veri yönetimini sağlayan karmaşık yapıdaki veri tabanı sistemidir. Bu yüzden blockchain ne demek konusunda sık sık araştırma yapılmakla beraber bu teknolojiyle ilgili bilinmeyen çok sayıda uygulama bulunmaktadır. Bu teknoloji hakkında merak edilenler ve güvenlik prosedürleri, yazımızın devamında paylaşılmıştır. Aslında blockchain ne demek sorusuyla ilgili farklı yaklaşımlar da bulunmaktadır. Tüm detayları aşağıdan takip edebilirsiniz.

Blockchain ve Güvenlik Kavramı

Bitcoin ile beraber adından sıkça bahsedilen bu sistemden, BTC’nin telif hakkı korumasından BTC’ye güç sağlamak amacıyla yararlanılmaktadır. Ayrıca tamamen teknolojiye dayanan Bitcoin ile beraber diğer kripto para birimlerinde de Blockchain sistemi söz konusudur. Dijital ilişkileri daha kolay bir hale getirmek amacıyla devreye alınan bu sistem aslında 3 farklı teknolojinin birleşiminden oluşmaktadır.

Teşvikleri yöneten protokol, internet ve özel anahtarlı kriptografi gibi teknolojilerin birleşimiyle meydana gelen bu süreç tamamen güvenilirdir. Basit ancak oldukça kuvvetli bir ağ yapısına sahip olduğu için blockchain ne demek konusunda dijital güvenin üst düzeyde olduğu unutulmamalıdır.

Blockchain Çalışma Prensibi

Sanal para birimlerinin tamamı şifrelenmiştir. Bu nedenle yapılan işlemlerin aslında matematiksel olarak ciddi bir karışık düzende sürdürüldüğü unutulmamalıdır. Tamda bu noktada devreye giren Blockchain teknolojisinde özel anahtarlar kullanılmaktadır. Yani sanal paraya sahip olanlar aslında özel bir anahtarın da sahibidir. Temelde sadece bir parola olan bu anahtar, blok zincirindeki asıl adrestir. Söz konusu anahtar ile harcama yapabilirsiniz ancak anahtarın kaybedilmesi halinde kripto paranın da kaybedildiğini bilmelisiniz.

Blockchain teknolojisinin merkezi bulunmamaktadır. Çalışma sürecinde sunucu ya da bilgisayarlara güvenmez. Bu yüzden işlemler her kullanıcı tarafından takip edilebilmektedir. Aslında Bitcoin ile gündeme gelen bu teknoloji bir çeşit Google Dokümanı olarak adlandırılır. Bu dokümanlar çevrimiçi kişilere yazı parçası olarak ortak çalışma alanı olarak sunulmaktadır. Ek olarak Word belgesi oluşturularak düzenlemeler yapılmaktadır. Aynı anda birden fazla kişinin görebildiği bu dokümanlar bu nedenle Blockchain sistemine benzetilir. Ancak bu teknoloji kişilerin tüm değişikliklerini anında görüntülediği için diğer sistemlere göre çok daha güvenlidir. O halde blockchain ne demek konusunda yapacağınız araştırmaların tamamında en güvenilir ve en şeffaf teknoloji olduğu gerçeğiyle karşılaşırsınız.


YORUMLAR YAZ