• AMERIKAN DOLARI
  13,4726
  % 0,71
 • € EURO
  15,2894
  % 0,84
 • £ POUND
  18,2713
  % 0,23
 • BITCOIN/TL
  469084,152
  % -3,95
 • ETHEREUM/TL
  32053
  % -6,80
 • RIPPLE/TL
  7.92
  % -7,75
 • ÇEYREK ALTIN
  1.281,00
  % 0,46
 • CUMHURIYET ALTINI
  5.129,00
  % 0,52

Dask Nedir Nasıl Hesaplanır?

Dask Nedir Nasıl Hesaplanır?

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından sunulan mecburi konut sigortasıdır. 1999 yılında gerçekleşen Gölcük depremi sonrasında, ülkemizde DASK konut sigortası zorunlu kılınmıştır. Zira binlerce insan konut sigortası olmadığı için mağdur olmuştur.

Yeni ev alırken Dask’ın sigortası olmazsa tapu devri yapılmamaktadır. Elektrik ve su abonelik işlemleri de bu belge yoksa gerçekleştirilmemektedir.

DASK Sigortası İçeriği Nedir?

Dask, deprem ve depremin neden olduğu yangın, patlama gibi felaketleri kapsar. Binadaki deprem kaynaklı hasarı karşılar. Deprem sonrası ev içindeki eşyaların hasarını karşılamaz. O mülk eğer kiraya veriliyor yani ondan gelir sağlanıyorsa kayıp geliri de sağlamaz.

Depremlerde oluşabilecek büyük mal kayıplarının bu şekilde telafisi mümkündür. Ancak belirtilmelidir ki kaçak evlerin DASK’ın sigortasından yararlanması mümkün değildir. Bu nedenle uzmanların görüşüne uyup, kaçak olmayan evleri satın almak gereklidir. Aksi takdirde depremlerde oluşan olası zararları sigorta ile karşılamanız mümkün değildir.

Zorunlu konut sigortası bir yıllığına yapılır, her yıl yenilenmesi zorunludur. Sigorta sektörüne de ciddi finans hareketliliği getirmiştir.

Dask İçin Gerekli Bilgi ve Belgeler

–Kimlik belgeniz, telefon numaranız, şu anki adresiniz

-Dask yaptıracağınız mülkün açık adresi

-Sigorta yaptıracağınız mülkün tapu bilgileri, ada, pafta, parsel gibi. Dolayısıyla tapu fotokopisi ile gitmeniz gerekmektedir.

Dask nedir? Dask nasıl yapılır?

-Sigorta yapılacak mülkün yapı bilgileri. Bina yapım tarihi, kat sayısı, yapı tarzı, metrekaresi. Bunun için de yapı kullanım izin belgesinin bir örneğini götürmeniz faydalı olacaktır. Henüz münferit tapusu olmayan mülklerin de sahibinin beyanına göre ve arsa tapusu üzerindeki bilgilere dayanarak sigorta işlemleri yapılabilmektedir. Ayrıca aynı işlem 2000 yılı öncesi inşa edilmiş ve tapusu olmayan mülkler için de geçerlidir.

-Binanın hasarlı olup olmadığı bilgisi de gerekli bilgiler arasındadır.

Dask Hesaplaması Neye Göre Yapılmaktadır

İlginizi Çekebilir :  Hızlı Kredi Notu Yükseltme Yolları Nelerdir?

Metrekare birim ücreti Doğal Afet Sigortaları Kurumu tarafından belirlenir. Poliçe tutarı her mülkte aynı olmaz. Örneğin, deprem kuşağında olan bir mülkle, olmayan mülkün sigorta tutarı aynı olmamaktadır.

Dask hesaplaması yapılırken bazı ölçütler göz önünde bulundurulur.

-Mülkün metrekaresi

-Deprem bölgesinde bulunup bulunmadığı

-Binanın yapı şekli, betonarme, çelik vb.


YORUMLAR YAZ