• AMERIKAN DOLARI
  13,4726
  % 0,71
 • € EURO
  15,2894
  % 0,84
 • £ POUND
  18,2713
  % 0,23
 • BITCOIN/TL
  476926,324
  % -7,76
 • ETHEREUM/TL
  32692
  % -11,24
 • RIPPLE/TL
  8.1
  % -9,89
 • ÇEYREK ALTIN
  1.281,00
  % 0,46
 • CUMHURIYET ALTINI
  5.129,00
  % 0,52

Dolar Düşer Mi? Doların Dengesi Nasıl Değişir

Dolar Düşer Mi? Doların Dengesi Nasıl Değişir

Ülkemizde son zamanlarda en çok konuşulan konulardan bir tanesi de Dolar’ın yükselişi ve orantısız olarak belli zamanlarda da düşmesi. Haliyle dolar düşer mi sorusu pek çok kişiyi ilgilendirmektedir. Bu durum ülkede yaşanılan ekonomik faaliyetleri doğrudan etkilediğinden ortaya çıkan dalgalanmalardan da iş insanları etkilenmektedir. Geçmiş zamanlarda 6-7 hatta 8’e bile dayanan Dolar kuru son zamanlarda yaşanan dalgalanmalar ile 5 bazında seyrelmeye devam etmektedir. Doların bu dalgalanması ekonomiye büyük zarar verirken son zamanlar merkez bankası tarafından yapılan faiz düşürme olaylarından sonra Dolar’ın değeri düştü ve ekonomiye birazda olsun can gelmiş oldu. Ekonominin en önemli etkenlerden biri olan döviz özellikle de Dolar ortaya çıkan birçok spekülasyonlar ile ticaretin bel kemiklerinden biri haline gelmektedir. Döviz kurunun piyasalarda olan ihtiyacını belirlemesinde en büyük etkenlerden ve faktörlerden bir tanesi de döviz talebi ile döviz arzı belirlemektedir. Bugün ki yazımızda Dolar’ı ilgilendiren talepleri sizlere aktarırken aynı zamanda da Dolar’ı düşürebilecek etkenleri sizlere aktaracağız.

DOLAR TALEBİ NEDİR?

Dolar talebi aslında basit anlamda ekonominin getirmiş olduğu geri dönütlerdir fakat detaylı bir şekilde açıklamak gerekirse dolar kurunun değerine göre dolara talep oranı azalıp ya da artmaktadır. Kurlar düşünce döviz talebi artar kur artarsa döviz talebi azalmaktadır. Bu yüzden oluşabilen bu dalgalanmayı en iyi şekilde karşılayacak olan durum ise ticarette maddi olarak beklenti yüksek ise dolar talebi artmaktadır. Örnek olarak doların kurunun şuan 5,67’den düz mantık olarak 5,70 olarak algılayalım. 100 Dolar’ın Tl fiyatının 570 olarak düşünürsek 100 dolara 100 adet ürün alabildiğimizi tahmin ediyorsunuz. Fakat doların değerini 5,70ten 5.00 oranına düştüğünü düşünürsek  100 dolara alabileceğimiz ürünün fazlalaşır ve fazla miktar ürün ithal edilebilmektedir. Döviz talebinin yaratmış olduğu dış borçlar ile birlikte ödeme ve tasarruf yapma olanaklarımız da arttığını unutmayınız. Yani dolar düşer mi sorusuyla ilgili olarak net bir yanıt verilemez.

İlginizi Çekebilir :  Dolarizasyon Nedir?

DOLAR ARZI NEDİR?

Dolar talebi ile arasında ki tek fark Dolar arzı ile Dolar talebi ile arasında pozitif bir ilişki bulunmaktadır. Dolar kuru arttığında oluşan döviz arzı da yükselerek ekonomiye olan ihtiyacın pahalılaştığını hissetmekteyiz. Aynı oranda Doların kuru düştüğü zaman da döviz arzı dediğimiz olanakta azalmış olarak görülmektedir. Döviz arzı dediğimiz olayda biraz da olsun ülkelerin yapmış oldukları dış satıma bağlıdır. Dış satım arttıkça döviz kuru artar ve ihracat yapmış olduğumuz malların fiyatları ucuzlayacağından ihraç etmiş olduğumuz mal miktarları da azalmaktadır. Buda ülkesel olarak dengelediğimiz döviz miktarının azalmasına sebebiyet verebilmektedir. Döviz arzının dengesini değiştiren diğer faktörler ise IMF tarafından sağlanan krediler, yabancı yatırımcıların gelmesi-gitmesi ve sıcak para giriş çıkışı gibi ekonomik olayların yaratmış olduğu dalgalanmalardan ibarettir.

DOLARIN DÜŞMESİNİN ETKİLERİ

Dolar üzerinden yaşanılan ekonomik savaş ve oluşan dalgalanma Dolar kurunun da bir azalıp bir artmasını yakından ilgilendirmektedir. Bu yüzden doların düşmesini etkileyen nedenler şu şekildedir;

 • Merkez Bankası faiz oranları değişti.
 • Ülke genelinde dövizli ve döviz tarafından endekslenen ticaretlere sınırlama getirildi.
 • Kaynak gösterilmeyen para girişi sağlandı
 • ABD tarafında yaşanan gelişmeler genel olarak Dünya’yı etkiliyor.

bu gibi durumlardan da Dolar kuru etkilenerek dengesini şaşıp eski günlerine dönmesini bir umut ile beklemekteyiz. Bu durumların tersini düşündüğümüzde ise Dolar kurunun arttığını söyleyebiliriz.

DOLAR DAHA DÜŞER Mİ?

Merkez Bankası tarafında oynanan faizler ve petrol üzerinde yapılan zam etkisi doların değerini biraz düşürse de ilerleyen günlerde uzman finansçılar tarafından yapılan araştırmalara göre daha fazla düşeceği ve 5 tabanına daha da yaklaşacağı tahmin edilmektedir. Bu gelişmeler şuana kadar yapılan araştırmalara göre konuşulsa da bundan sonra yapılacak anlaşmalar ve ya hükümetler arası restleşmelerden ötürü Doların artması da söz konusu olabilir.

İlginizi Çekebilir :  Döviz Yatırımı Yapmak Mantıklı mı? Döviz Kazandırır mı?

YORUMLAR YAZ