• AMERIKAN DOLARI
  9,7359
  % 1,37
 • € EURO
  11,3415
  % 1,26
 • £ POUND
  13,4124
  % 1,43
 • BITCOIN/TL
  614668,727
  % 3,96
 • ETHEREUM/TL
  40451
  % 1,82
 • RIPPLE/TL
  10.67
  % 1,79
 • ÇEYREK ALTIN
  909,00
  % 2,67
 • CUMHURIYET ALTINI
  3.632,00
  % 2,74

Dolarizasyon Nedir?

Dolarizasyon Nedir?

Ulusal para biriminin bırakılıp başka bir para birimine geçilmesine ekonomide dolarizasyon adı verilmektedir. Ulusal para biriminin değer kaybetmesi ve ekonomide buhranın meydana çıkmasından korkulması durumunda bu yöntem uygulanabilir. Dolarizasyon’un olumlu yönleri olduğu gibi bazı olumsuz yönleri de mevcuttur.

Dolarizasyon nedir sorusuna en kapsamlı cevapları bu yazıda bulabilirsiniz.

DOLARİZASYON NEDİR VE TÜRLERİ NELERDİR?

Dolarizasyon nedir yukarıda da belirtildiği gibi resmi para birimini terk ederek bir başka para birimine geçme durumudur. Fakat bu yalnızca dolar bazında yapılan bir değişim değildir. Bu işlem her farklı para birimini kaplayabilir.

Ülke ekonomilerinde yaşanan buhranlar kişileri ya da kurumları bu uygulamaya yönlendirebilmektedir. Dolarizasyon nedir sorumuzun cevabını artık bilmekteyiz. Kullanılmakta olan yerli para birimi yerine yatırımlarını dolar ya da diğer getirisi yüksek para birimlerinde tutmak isteyenler olabilir. Bu durum ülke ekonomisini olumsuz yönde etkilediği gibi ekonomik buhranın daha üst seviyelere taşınmasına da neden olabiliyor.

Dolarizasyon türleri de 4 maddede incelenmektedir. Bunlardan ilki tam yani resmi dolarizasyon denilen ve bir ülkenin kendi ulusal para birimini bırakması sonucunda ortaya çıkan durumdur.

Bir diğeri ise gayriresmi dolarizasyon denilen ve enflasyonun yükselmesi sonucunda yabancı para birimlerine yönelik talebin artması durumudur.

Yarı resmi dolarizasyon ise bir ülkenin ulusal para birimi dışında güçlü bir para birimini resmi olmadan da kabul etmiş olması durumudur.

Son olarak finansal dolarizasyon ise ülke ekonomisine karşı duyulan güvensizlik sonucunda ülke vatandaşlarının yatırımlarını yabancı para birimlerine yapması durumdur.

DOLARİZASYONUN OLUMLU VE OLUMSUZ YANLARI

Tam dolarizasyon durumu bazı olumlu ve olumsuz etkilere gebedir. Bu durumun olumlu yanlarının başında dış ticaret durumunda aradaki faiz oranının düşük tutulması, para birimi benimsenen ülkenin ekonomisine uyum sağlama ve enflasyonun düşme ihtimali ve ülkenin yabancı ülkelerden kredi alması durumunda düşük faiz işletilmesi gelmektedir.

İlginizi Çekebilir :  Yıl Sonu Bitcoin Tahminleri - BTC Düşecek mi?

Tam dolarize olmanın olumsuz yanları ise ülkedeki döviz kurunun ortadan kalması durumu, senyoraj gelirinin yok edilmesi, parasal anlamda bağımsızlığın yok olması ve merkez bankasının kaynak aktarmasının engellenmesi olarak tanımlanır.


YORUMLAR YAZ