• AMERIKAN DOLARI
  9,7427
  % 1,44
 • € EURO
  11,3421
  % 1,19
 • £ POUND
  13,4260
  % 1,52
 • BITCOIN/TL
  612368,674
  % 4,25
 • ETHEREUM/TL
  40266
  % 2,05
 • RIPPLE/TL
  10.64
  % 1,48
 • ÇEYREK ALTIN
  911,00
  % 2,90
 • CUMHURIYET ALTINI
  3.636,00
  % 2,82

Döviz Yatırımı Yapmak Mantıklı mı? Döviz Kazandırır mı?

Döviz Yatırımı Yapmak Mantıklı mı? Döviz Kazandırır mı?

Birikim yapmak isteyen bireyler çoğu zaman döviz yatırımı yapmak mantıklı mı araştırması yapmaktadır. Buna ek olarak Dolar ve Euro’daki hareketliliği fırsat bilen girişimciler bu konuda en uygun yatırım miktarlarını seçerek aksiyon almaya başlar. Sadece Dolar ve Euro değil, Japon Yeni ve İngiliz Sterlini gibi para birimleri de hala yatırım almaktadır. Bu konuda kimlerin döviz yatırımı yaptığını bilmek daha doğru olacaktır. Yazımızın devamında kapsamlı bilgilere ulaşabilir ve döviz yatırımının neden tercih edildiğini anlayabilirsiniz. O halde döviz yatırımı yapmak mantıklı mı sorusuyla ilgili olarak kişisel kararlarınızı da bu açıklamalara göre yapabilirsiniz.

Döviz Yatırımını Kimler Tercih Ediyor?

Kişisel yatırımcılar başta olmak üzere büyük şirketler her zaman döviz yatırımı yapmaktadır. Döviz hesabı açarak başlayacağınız yatırımların aslında uzun vadeli olduğu bilinmelidir. Günümüzdeki pek çok bankadan bu konuda hizmet alabilir ve uzun vadede kar elde edebilirsiniz. Ayrıca belirli vadedeki tasarruflarda değerlendirilen döviz ile mevduat hesaplarında da kullanım yapabilirsiniz. Ancak bu süreç faiz uygulamasına girdiği için tercih yapma hakkı kullanıcıya aittir.

Doların TL karşısında sürekli yükselmesi döviz yatırımı yapmak mantıklı mı sorusunu gündeme getirmiştir. Elbette büyük yatırımlar yapmak yerine belirli bir miktarda start verebileceğiniz bu tür yatırımların farklı para birimleriyle gerçekleşebildiğini unutmayın. Doların 5,5 – 6 TL seviyelerinde olduğu günümüzde en az 3 veya 4 yıllık vadeler için yatırım yapılabilir.

Döviz Kazandırır mı?

Bu konuda nasıl kar edileceğini bilen yatırımcılar aslında kazançlarının değerini korumak için dövize yatırım yapmaktadır. Örnek olarak tasarruflarını Dolar olarak tutan bir girişimci ya da yatırımcı, Euro’nun Dolar karşısında değerinin artacağını düşündüğünde, mevcut tasarruflarını Euro’ya çevirebilir. Ancak günlük paritelerin takibi bu anlamda çok önemlidir.

Döviz kurlarını etkileyen faktörler konusunda detaylı araştırmalar yaptıktan sonra Dolar ya da Euro’ya yönelebilirsiniz. Haliyle döviz yatırımı yapmak mantıklı mı konusunda sadece uzun vadeli bir yatırım aracı olduğu unutulmamalıdır. Aracı kurumlarından veya bankalardan hesap açarak sermayenizi bu yatırımdan yana kullanabilirsiniz. Talep eden kullanıcılar yatırım fonlarını da kullanabilir.

İlginizi Çekebilir :  Dolarizasyon Nedir?

Uzmanların araştırmalarını güncel olarak takip eden ve elbette kurları inceleyen yatırımcılar aslında büyük miktarlarda döviz alımı gerçekleştirmektedir. Aynı durum şirketler ve Forex gibi uygulamalardan yararlanarak para kazanmak isteyen kişiler için de geçerlidir.


YORUMLAR YAZ