• AMERIKAN DOLARI
  9,6626
  % 0,61
 • € EURO
  11,2175
  % 0,19
 • £ POUND
  13,3005
  % 0,58
 • BITCOIN/TL
  608011,501
  % 4,80
 • ETHEREUM/TL
  39943
  % 3,16
 • RIPPLE/TL
  10.5
  % 1,13
 • ÇEYREK ALTIN
  890,00
  % 2,23
 • CUMHURIYET ALTINI
  3.610,00
  % 2,15

Düşük Maaş ile Konut Kredisi Çekilir Mi?

Düşük Maaş ile Konut Kredisi Çekilir Mi?

Bankaların kredi başvurularında ilk dikkat ettiği nokta, kişilerin gelir durumlarıdır. Başvuruda kişilerden gelir belgesi talep edilmesinin nedeni de budur. Bir kişi düşük düzeyde bir maaşla ihtiyaç kredilerinden yararlanabilir. Ancak konut kredisi tutarı oldukça yüksek olduğu için bankaların yüksek bir maaş talep ediyor. Burada rahat bir şekilde konut kredisi çekebilmek için maaşın en az 3 bin TL seviyelerinde olması gerekir. Ancak bu tutarın daha altında maaşı olan kişiler de belirli şartlarda konut kredilerinden faydalanabilir.

İpotekli Kredi Başvurusu

Maaşınız düşük seviyelerde olsa bile üzerinize kayıtlı olan bir taşınmazı bankaya ipotek ettirerek kredi çekebilirsiniz. Burada önemli olan nokta, ipotek edilen malın değeridir. Zira ipotek ettirdiğiniz mal öncelikle banka komisyonu tarafından incelenir ve malın değeri belirlenir. İpotek edilen bu malın her zaman kredinin toplam tutarını karşılaması gerekiyor. Bu şartları sağlayabilecek bir taşınmaz malınız varsa rahatlıkla konut kredisi çekebilirsiniz.

konut kredisi nedir? konut kredisi nasıl alınır?

Kefil Göstererek Konut Kredisi Çekebilir miyim?

Konut kredilerinde en yaygın başvuru şekillerinden birisi de kefilli başvurulardır. Maaşınız banka tarafından düşük bulunuyorsa, yüksek maaşlı bir kişiyi banka kefil göstererek kredi çekebilirsiniz. Özellikle kefil gösterdiğiniz kişinin maaşı düzenli olarak aynı bankadan yatıyorsa, kredi başvurusu daha kolay sonuçlanabilir. Kefilli başvurularda bankaların en güvenilir gördüğü kişiler ise memurlardır. Bankaya kefil olarak bir memuru göstermeniz durumunda konut kredilerinden yararlanabilirsiniz.

Düşük Kredi Notu İle Konut Kredisi Çekilir mi?

Geri ödeme konusunda risk olarak görülen kişilere hiçbir şekilde kredi kullandırılmıyor. Özellikle kara listede olan ya da bankalardan kırmızı kalem yiyen kişilerin hiçbir şekilde konut kredisi çekemeyeceğini belirtmek gerekiyor. Kredi notunuz 1400-1500 düzeylerinde ise bu durumda belirttiğiniz teminatlara göre kredi çekebilmeniz mümkün olabilir.

Bu durumda başvuruyu kefilli ya da ipotekli olarak yapmanız gerekiyor. Zira bu aralıklarda yer alan kişiler de geri ödeme konusunda risk teşkil ediyor. Bununla beraber kredi notunun düşük olduğu durumlarda tüm inisiyatifin bankada olduğunu belirtmek gerekiyor. Yani bankanız ikna olmadığı sürece kredi çekebilmek mümkün olmayacaktır.

İlginizi Çekebilir :  Kredi Kara Liste Nedir? Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Belirtilmelidir ki birçok banka kredi notuna göre faiz


YORUMLAR YAZ