• AMERIKAN DOLARI
  9,7258
  % 1,26
 • € EURO
  11,3356
  % 1,22
 • £ POUND
  13,4032
  % 1,36
 • BITCOIN/TL
  615252,733
  % 4,15
 • ETHEREUM/TL
  40483
  % 1,81
 • RIPPLE/TL
  10.69
  % 1,84
 • ÇEYREK ALTIN
  899,00
  % 2,78
 • CUMHURIYET ALTINI
  3.594,00
  % 2,79

E-Haciz İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

E-Haciz İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Aracınıza Haciz ve Banka Hesaplarınıza Bloke Konabilir

Gelir İdaresi Başkanlığı son dönemlerde internet üzerinden online işlemler adı altında vergi mükellefleriyle ilgi birçok işlemini tek bir uygulamada toplayarak denetimini her geçen gün daha da artırıyor. E-Haciz ile ilgili bilinmesi gerekenler konumuzda, vergi mükellefi iseniz ve borcunuzu sorgulamak istiyorsanız internet üzerinden kolayca şifre alıp ( Kayıt Ol ) sorgulayabileceğiniz İnteraktif Vergi Dairesi ( https://ivd.gib.gov.tr ) web sitesi mükelleflere geniş kapsamlı bir hizmet veriyor. Aynı zamanda E-Devlet şifresi kullanılarak giriş yapıp vergi borcu sorgulanabiliyor.

Vergi Borcumu Nasıl Sorgulayabilirim?

Sisteme giriş yaptıktan sonra ekranın sol kısmında yer alan menüden Ödeme ve Borç Bilgileri, daha sonra Borç Ödeme ve Detay işlemlerinden vergi borcu sorgulaması yapılabiliyor.

Aracıma Haciz Konulduğunu Nasıl Öğrenebilirim?

Aracınıza Vergi Dairesi veya Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından haciz konulup konulmadığını öğrenmek için en yakın Notere başvurarak plaka bilgilerinizi vererek öğrenebilirsiniz. E-Haciz ile ilgili bilinmesi gerekenler için bir diğer yöntem ise E-Devlet portalına şifrenizle giriş yapmanız gerekiyor. Sisteme yaptıktan sonra arama çubuğundan Adıma Kayıtlı Araç Sorgulama yazılarak adınıza kayıtlı aracı görüntüleyebilirsiniz.

Ekrana gelen araç bilgilerinden detay kısmına tıkladığınız andan aracınızla ilgili haciz bilgileri var ise karşınıza gelmektedir.

Banka Hesaplarıma Bloke Konulduğunu Nasıl Öğrenebilirim?

Banka hesabınızda paranız var fakat işlem yapmak istediğinizde para yatıramıyor veya para çekemiyorsunuz. Çalışmış olduğunuz bankadan müşteri temsilcisiyle iletişime geçilerek hesapla bloke olup olmadığını var ise hangi kurum tarafından konulduğunu sorulduğunda müşteri temsilcisinden öğrenilebiliyor.

Aracınızdaki Hacizi Kaldırmanın Tek Bir Yolu Var.

Aracınızdaki haciz vergi borcunuzdan kaynaklanıyor ise vergi dairesine giderek borcunuzun tamamını ödeyerek hacizi kaldırabiliyorsunuz. Aynı işlem Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından gerçekleştiği zamanda geçerli olmaktadır. Sigorta borcunuzun tamamını ödeyerek aracınız üzerindeki hacizi veya banka hesabınızdaki blokeyi kaldırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :  Konut Kredisi Devredilir mi? Tüm Detaylar

Bir Diğer Yöntem İse Taksitlendirme

Vergi borcunuzun veya sigorta borcunuzun tamamını ödeyemiyorsanız bağlı bulunduğunuz vergi dairesine veya sosyal güvenlik merkezine başvurarak taksitlendirme talep edebilirsiniz. E-Haciz ile ilgili bilinmesi gerekenler hakkında bir diğer husus ise taksitlendirme talep ettiğiniz zaman vergi dairesi veya sigorta sizden taksitlendirme öncesi borcunuzun %30 ‘unu peşinat olarak ödemenizi istiyor. Bütün bu işlemleri tamamladıktan sonra aracınız üzerinde haciz ve banka hesaplarınızdaki bloke işlemleri ortadan kalkmış olacaktır.


YORUMLAR YAZ