• AMERIKAN DOLARI
  9,7377
  % 1,39
 • € EURO
  11,3339
  % 1,20
 • £ POUND
  13,4050
  % 1,37
 • BITCOIN/TL
  613265,192
  % 3,94
 • ETHEREUM/TL
  40372
  % 1,72
 • RIPPLE/TL
  10.65
  % 1,62
 • ÇEYREK ALTIN
  909,00
  % 2,78
 • CUMHURIYET ALTINI
  3.589,00
  % 2,68

Ek Hesap İptal Etme İşlemi Nasıl Yapılır?

Ek Hesap İptal Etme İşlemi Nasıl Yapılır?

Ülkemizde bir çok kişinin ek hesapları bulunmaktadır. Kredi kartları ve banka kartları günlük hayatımızda en çok kullandığımız banka ürünüdür. Ülkemizde kart kullanımın da dünyada ilk beşte yer almaktadır. Bankalar müşterilerine kart kullanımlarında büyük kolaylık sunmaktadır.

Tek limit doğrultusunda birden fazla kartlar verebilmektedir. Buna ek kart adı verilir. Limitlerini asıl kart sahibinin talebi üzerine arttırabilir. Bu kartlarla genellikle alışverişlerde yapılan taksitler ve puan avantajları alışveriş yapanlar cezbetmektedir. Bununla birlikte yapılan harcamalar büyük sorunları da bir arada getirmektedir. Borç ödemeleri bazen gelirin üzerinde geldiğinden ödeme zorluğu çekilebilmektedir. Bu durumda da avantajlar dezavantajlara dönüşmektedir.

Benzer diğer ismi KMH avans hesap olan ek hesaplar, bankaların fazla kredi kullanan müşterilerine tanımladığı hesaplara denir. Her banka ek hesabı, nakit avans, avans hesap, artı hesap, kredili mevduat hesabı gibi çeşitli isimlerle adlandırabilir.

Ek Hesap Bilgilendirme

Ek hesap faizleri düşük ve genel olarak günlük işler. Pek çok kişinin acil para ihtiyacından dolayı kurtarıcı gibi gözükebilir. Müşteri bankasından çeşitli tutarlarda faizi ile ödeyeceği şartıyla borç alır. Ek hesaplara yapılan ödemelerde zorlanma veya son ödeme gününün geçmesi gibi durumlarda buradan ödeme alınarak yalnızca bir ay müddet kazandırır.

Esnek hesaplarda kullanılan miktardaki tutara günlük faiz işlemi uygulanır. Örnek vermek gerekirse, x bir bankada ek hesap için bin TL açılan sınır ise, aylık ödenecek faiz tutarı otuz TL olur. Tutarlar bankaların kendi içlerinde uyguladıkları faiz oranlarına göre değişiklik gösterir. Ek hesap iptal etme işlemi kişinin ve bankanın olumsuz etkilenmemesi açısından ödemelerin geç yapılmaması gerekir. Bankalar ürün çeşitliliği açısından, önerdikleri ürünlerin başında gelir.

Ek Hesap Nasıl Kapatılır?

Bir bankada çalışma durumunuza veya kredi alma isteğiniz doğrultusunda size tanımlanan ek hesapları kullanmak istemiyorsanız gün içerisinde bir dilekçe yazarak bankanıza ait en yakın şubeye başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun yanı sıra eğer işlemleri ek hesabınızı açtırdığınız şubeden gerçekleştirirseniz daha hızlı kapatılması sağlanacaktır. Ek hesapların kapanmasında ana şubenize yönlendirilme durumu olduğundan ilk adımda ana şubenizden işlem gerçekleştirmek zaman açısından size yardımcı olur. İşlemleriniz sırasında bankanızla borç, alacak-verecek gibi durumunuzun olup olmadığını kontrol etmeniz önerilmektedir.

İlginizi Çekebilir :  Kadınlara Teşvik Kredisi Veren Kurumlar

Ödenemeyen her borç faizi ile katlanarak çoğalmaktadır. Bundan yakınan müşteriler ek kartlarını iptal ettirmek isteyebilirler. Ek kart iptal ettirmenin birden fazla yöntemi bulunmaktadır. Bunlar müşteri hizmetleri, kullanılan banka şubesi ve internet bankacılığı (mobil bankacılık) yöntemleri ile rahatlıkla istenilen kartlar iptal ettirilebilir. Bu yöntemler ile kolaylıkla ek kartınızı ücretsiz olarak iptal ettirebilirsiniz.

Çekilmiş olan kredi bitti ise kapatılır. Bitmeden şayet değerlendirme istenmiyor ise asıl hesabın olduğu şubeye dilekçe bırakılarak işlemin hızlandırılması sağlanabilir. Dilekçe sonucunda kişilerin ek hesap iptal etme işlemi nasıl yapılır ve hesaplar banka tarafından kapatılacaktır. Bankanın kişiye tanımlı olan ek hesabı kullanılmak istenmiyor ise, mesai saati bitmeden bankaya müracaat edilmesi gerekir.

Nakit sıkışıklığı durumunda kurtarıcı gibi görünen ek hesaplar, eğer eski bakiye kapatılmamış ise ciddi maddi kayıplara sebebiyet verir. Böyle bir sıkıntı yaşamamak adına kişinin kredi ödemesi biter bitmez çalıştığı banka ile görüşerek, kalan bir borcunun olup olmadığı teyit edilmelidir.

Müşteri Hizmetleri İle Ek Kart İptal Ettirmek

Telefon bankacılığı ile müşteri temsilcileriyle 7/24 görüşme yapılabilmektedir. Belirli sınamalardan geçerek müşteri temsilcisi ile görüşülür. Sordukları sorulara isim soy isim, T.C. numarası, doğum tarihi gün ay yıl olarak ve anne kızlık soyadı gibi basit sorulara doğru cevaplar verilmeden iptal ettirme gerçekleşmeyecektir. Bu sırada temsilci iptal etmemek için size teklifler sunacaktır, iptal ettirmekte kararlı olduğunuzda ısrar etmeniz yeterli olacaktır.

Şubeden Ek Kart İptal Ettirmek

Kullandığınız banka kartı için, bankanın şubesine giderek iptal edilir. Bu iptal şekli diğerlerinden biraz daha zordur. Çünkü bunda dilekçe yazılarak iptal ettirilir.

İnternet Bankacılığı (Mobil Bankacılık) İle Ek Kart İptal Ettirmek

İnternet bankacılığı üzerinden bankada yapılan her işlem kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir. Tek yapılması gereken kullandığınız bankanın internet bankacılığını mobil uygulamalar sayfasından indirilmesi gerekir. İndirildikten sonra kullanıcı kodu ya da T.C. kimlik numarası kullanarak şifre ile birlikte uygulamaya bağlanılır. Giriş sağlandıktan sonra kartlar bölümünden iptal ettirmek istenilen kart seçilerek iptal işlemi gerçekleştirilebilir. Bu iptal yöntemlerinden en basiti kuşkusuz internet bankacılığı (mobil bankacılık) yöntemidir.

İlginizi Çekebilir :  Emeklilik Maaşı ile Kredi Borcu Ödenir mi?

Ek hesapların bir diğer adı KMH avans hesaplarıdır. Bu hesaplar bankalar aracılığıyla fazla kredi sahibi olan müşterilere sunulan hesaplardır. Bu esnek hesaplarda ödemede zorlanma, gecikme durumlarında ücret tahsili gerçekleştirilerek 1 aylık zaman kazanmaya yardımcı olur. Örneğin X Bankasında ki ek hesap için tanımlanan sınır 500 TL ise bu limitin 1 ay eksi durumunda kalması sonucu aylık ödenecek faiz tutarı yaklaşık 15 TL olacaktır. Bu faiz oran bankaların faiz uygulamalarına göre farklılık göstermektedir.

Ne Kadar Ek Hesap Açılır?

Ek hesap açılışları kişilerin maaş oranları hesaplanarak yapılır. Bankalar müşterilerinin maaşlarının dörtte biri oranında ek hesap uygulaması yapar. Her bankanın oranı kendi içinde değişiklik gösterebilir.

Ek Hesabın Borcu Ödenmez İse Ne Olur?

Ek hesap borcunun geç ödenmesi veya ödenmemesi durumunda, kişinin kredi notu değişikliğe uğrar. Kredi kartlarının borçlarındaki gibi ek hesap ödemesi geciktiğinde kredi notu olumsuz olarak etkilenir. Olumlu olması ödemenize bağlıdır.

Ziraat Bankası Ek Hesap Kapatma

Ziraat Bankasında bulunan ek hesabınızı mobil bankacılık veya telefon üzerinden yapmanız şuan için mümkün değildir. Müşteri temsilcisiyle görüşmeniz sonunda en yakın şubeye yönlendirilirsiniz. Şubeye gittiğinizde bir sıra numarası alıp size sıra geldiğinde kapatılmaya uygun durumda olan hesabınız isteğinizin kesinleşmiş ise dilekçeniz doğrultusunda 5 dakika içerisinde kapatılır.

Vakıfbank Ek Hesap Kapatma

Size en yakın Vakıfbank Şubesine T.C. Nüfus cüzdanınız ve belirtilen koşullarda doldurulan dilekçenizi yanınızda bulundurarak başvuruda bulunabilirsiniz. Banka uygun gördüğü durumda hesabınız işlem süresi içerisinde kapatılır.

İş Bankası Ek Hesap Kapatma

İş Bankasın ek hesap kapatma durumu mobil uygulamadan, internet bankacılığından ya da müşteri hizmetleri ile görüşülerek anında ücretsiz bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Bunların dışında yine en yakın şubeden bu işlemleriniz gerçekleştirilmektedir.

İlginizi Çekebilir :  Findeks Üyeliği Ücretli mi? Findeks Sorgulama

Yapı Kredi Bankası Ek Hesap Kapatma

Yapı Kredi Bankasından ek hesap kapatılması internet üzerinden mail ya da faks gibi yollarla gerçekleştirilmemektedir. Kapatılan ek hesap ana hesapla bağlantılı olduğu için şube üzerinden kapatılma işlemi sunmaktadırlar. Yapı Kredi Bankasından esnek hesap kapatımı için en yakın şubeye başvurulması gerekmektedir.


YORUMLAR YAZ
 • Ramazan9 ay önce
 • Bence yapmaın çok karışık ama ben bu yorumu öylrsşne yaxıyorum