• AMERIKAN DOLARI
  6,2072
  % 0,10
 • € EURO
  6,8332
  % 0,14
 • £ POUND
  8,0088
  % 0,08
 • BITCOIN
  54439,280
  % 0,65
 • ETHEREUM
  1407.61
  % 1,56
 • RIPPLE
  1.47
  % 1,62
 • ÇEYREK ALTIN
  536,67
  % 0,00
 • CUMHURIYET ALTINI
  2.208,00
  % 1,24

Ek Hesap İptal Etme İşlemi Nasıl Yapılır?

Ek Hesap İptal Etme İşlemi Nasıl Yapılır?

Benzer diğer ismi KMH avans hesap olan ek hesaplar, bankaların fazla kredi kullanan müşterilerine tanımladığı hesaplara denir. Her banka ek hesabı, nakit avans, avans hesap, artı hesap, kredili mevduat hesabı gibi çeşitli isimlerle adlandırabilir.

Ek hesap faizleri düşük ve genel olarak günlük işler. Pek çok kişinin acil para ihtiyacından dolayı kurtarıcı gibi gözükebilir. Müşteri bankasından çeşitli tutarlarda faizi ile ödeyeceği şartıyla borç alır. Ek hesaplara yapılan ödemelerde zorlanma veya son ödeme gününün geçmesi gibi durumlarda buradan ödeme alınarak yalnızca bir ay müddet kazandırır.

Esnek hesaplarda kullanılan miktardaki tutara günlük faiz işlemi uygulanır. Örnek vermek gerekirse, x bir bankada ek hesap için bin TL açılan sınır ise, aylık ödenecek faiz tutarı otuz TL olur. Tutarlar bankaların kendi içlerinde uyguladıkları faiz oranlarına göre değişiklik gösterir. Ek hesap iptal etme işlemi kişinin ve bankanın olumsuz etkilenmemesi açısından ödemelerin geç yapılmaması gerekir. Bankalar ürün çeşitliliği açısından, önerdikleri ürünlerin başında gelir.

Ek Hesap Nasıl Kapatılır?

Çekilmiş olan kredi bitti ise kapatılır. Bitmeden şayet değerlendirme istenmiyor ise asıl hesabın olduğu şubeye dilekçe bırakılarak işlemin hızlandırılması sağlanabilir. Dilekçe sonucunda kişilerin ek hesap iptal etme işlemi nasıl yapılır ve hesaplar banka tarafından kapatılacaktır. Bankanın kişiye tanımlı olan ek hesabı kullanılmak istenmiyor ise, mesai saati bitmeden bankaya müracaat edilmesi gerekir.

Nakit sıkışıklığı durumunda kurtarıcı gibi görünen ek hesaplar, eğer eski bakiye kapatılmamış ise ciddi maddi kayıplara sebebiyet verir. Böyle bir sıkıntı yaşamamak adına kişinin kredi ödemesi biter bitmez çalıştığı banka ile görüşerek, kalan bir borcunun olup olmadığı teyit edilmelidir.

Ne Kadar Ek Hesap Açılır?

Ek hesap açılışları kişilerin maaş oranları hesaplanarak yapılır. Bankalar müşterilerinin maaşlarının dörtte biri oranında ek hesap uygulaması yapar. Her bankanın oranı kendi içinde değişiklik gösterebilir.

İlginizi Çekebilir :  Dolarizasyon Nedir?

Ek Hesabın Borcu Ödenmez İse Ne Olur?

Ek hesap borcunun geç ödenmesi veya ödenmemesi durumunda, kişinin kredi notu değişikliğe uğrar. Kredi kartlarının borçlarındaki gibi ek hesap ödemesi geciktiğinde kredi notu olumsuz olarak etkilenir. Olumlu olması ödemenize bağlıdır.