• AMERIKAN DOLARI
  9,7463
  % 1,48
 • € EURO
  11,3353
  % 1,21
 • £ POUND
  13,4214
  % 1,49
 • BITCOIN/TL
  612834,655
  % 4,12
 • ETHEREUM/TL
  40356
  % 1,95
 • RIPPLE/TL
  10.63
  % 1,49
 • ÇEYREK ALTIN
  896,00
  % 2,90
 • CUMHURIYET ALTINI
  3.585,00
  % 2,85

Emekliler Ne Kadar Kredi Alabilir? Emekliye Kredi

Emekliler Ne Kadar Kredi Alabilir? Emekliye Kredi

Günümüzde neredeyse borçlu olmayan emekli yok gibidir ve bu nedenle emekliler ne kadar kredi alabilir sorusu sıklıkla sorulur. Bankalar, özel kredi seçenekleri ile özel günler için emeklileri rahatlatacak alternatifler sunar. Kredi seçenekleri, emeklinin düzenli bir gelirinin olması nedeniyle sunulur. Ayrıca emekli maaşları devlet garantisindedir ve ödenmemesi gibi bir durum mümkün değildir. Bankacılık hükümlerine göre emekli, maaşının sadece aylık ödemesi yüzde 60’ına denk gelen tutarda kredi kullanabilir. Aylık ödeme tutarlarının yüzde 60’ı geçmesi durumunda bankanın kredi başvurusunu kabul etmemesi mümkündür. Bunun nedeni, emeklinin geçim sıkıntısı yaşayacak olması değil, bankanın krediyi tahsil etmede zorlanmasıdır. Bu nedenle belli bir kriter konulmuştur.

Emekliye Kaç Para Kredi Verilebilir?

Her emekli, aldığı emekli maaşına göre kredi kullanabilir. Örneğin 3 bin lira maaş alan bir emeklinin aylık ödemeleri bin 1800 lirayı geçmemesi gereklidir. Bu durumda 36 aylık bir vade ile kredi çekildiğinde toplam 64 in 800 liranın ödenmesi gerektiği bilinmelidir. Bu da ortalama 35 bin liralık bir kredi anlamına gelir. Ancak bu miktarın verilebilmesi için emeklinin başka bir borcunun olmaması, ev kirası ödememesi gereklidir. Böyle durumlar söz konusu olduğunda banka çok daha düşük kredi verir. Bu durumdaki emekliler ne kadar kredi alabilir denildiğinde, aylık ödemelerin hesaplanmasından sonra kalan miktardan aylık yüzde 60’ı hesaplanmalıdır. Emekli, yapılan hesaplama ile ortaya çıkacak sonuç kadar kredi kullanabilir.

Emekli Kaç Yaşına Kadar Kredi Kullanabilir?

Emeklilerin 65 ile 75 yaş aralığında kredi kullanma hakkı vardır. 65 yaş altında olan emeklilere de kredi verilirken 75 yaş ve üzerine olan emeklilerin kredi kullanabilmeleri neredeyse imkansızdır. Bunun en büyük nedeni de Türkiye’deki ortalama yaşam süresi ile ilgilidir. Kredi başvurusu yapan emeklinin alacağı kredi, ödeme gücü ile sınırlıdır. Bankalar örneğin emekliye 100 bin liraya kadar kredi türünde bir kampanya düzenlediklerinde, bu miktarı her emeklinin alacağı düşünülmemelidir. Ayrıca kredi notu da emeklinin alacağı krediyi doğrudan etkiler. Kredi notu düşük olan emekliler ne kadar kredi alabilir denildiğinde, bazı durumlarda hiç kredi alamamaları da unutulmamalıdır. Ancak bu kişilerin teminat ve kefil göstererek kredi kullanmaları mümkün olabilir.

İlginizi Çekebilir :  Havale Nedir - Nasıl Yapılır?

YORUMLAR YAZ