• AMERIKAN DOLARI
  9,6626
  % 0,61
 • € EURO
  11,2175
  % 0,19
 • £ POUND
  13,3005
  % 0,58
 • BITCOIN/TL
  608011,391
  % 4,80
 • ETHEREUM/TL
  39943
  % 3,16
 • RIPPLE/TL
  10.5
  % 1,13
 • ÇEYREK ALTIN
  890,00
  % 2,23
 • CUMHURIYET ALTINI
  3.610,00
  % 2,15

Emeklilik Maaşı ile Kredi Borcu Ödenir mi?

Emeklilik Maaşı ile Kredi Borcu Ödenir mi?

Emeklilik birçok insanın hayalidir. Kiminin tatil planları yaptığı, kiminin ise borç ödemek için en uygun dönem olduğunu düşündüğü, bir şeylere sahip olduğu zamandır. Emeklilik maaşı kesin paradır. Yılladır çalışmış olmanın verdiği ve meyvesini yediğin en güzel dönemdir. Dolayısıyla emeklilik maaşı ile kredi borcu mümkündür.

Emeklilik Maaşı ile Kredi Borcu Ödeme

​​​​​​Kredi çekme işleminde yaş sınırı bulunmaktadır. Ülkemizde emeklilik yaş sınırı maksimum 55 – 60’dır. Kredi çekme yaş sınırı ise 70’tir. Emeklilikte bir gayrimenkul, arsa, araç sahibi olabilmek için 60 yaşında emekli olan birinin 10 sene içinde kredi çekmesi gerekmektedir. Kredi çekmenin yaş ile alakası olduğu kadar, emekli maaşı ile de bağı vardır. Örneğin; 1500 TL emekli maaşı olan birinin 48 ay vade ile çekeceği 10.000 TL’nin bütçesini sarsmaması için en uygun ödeme şekli belirlenmelidir. Aksi halde faiz, ödemenin geç yapılması gibi unsurlar bireyin kredi notunu düşürebilir. Kredi notunun düşmesi kişinin bir daha kredi çekmesi durumun da engel olarak karşısına çıkmaktadır. Emekli maaşı ile kredi ödemenin en olur yolları; Çalışırken krediyi çekip ödemeye başlaması, Maaşına en uygun tutar ile ödeme şeklinin belirlenmesidir.

emekli maaşı ile kredi borcu nasıl ödenir?

Bankalar

​​​​​​Emekli kredisini bankalardan, internet bankacılığından ve kredi karşılaştırma sitelerinden en uygun ödeme koşullarıyla çekmek mümkündür. Yapılması gereken tek şey; Emeklilik aylık dökümü, İkametgâh belgesi ve varsa ek gelir belgesi, taşıt kredi ise ruhsat fotokopisi, konut kredisi için tapu fotokopisi gerekmektedir. Kredi çektiğin bankaya maaşını taşıma zorunluluğu bulunmamaktadır. Taşınması durumunda bankaya ek kazanç sağlayacağı için faydası olacaktır, kişinin onay vermesi ile faiz oranına dahi olumlu yansıyabilmektedir. Maaşını taşımaması durumunda EFT işlemi için ücret ödemesi gerekecektir ya da her ay bankaya gidip elden ödeme yapması gerekecektir. Böyle durumlarla karşılaşmamak için maaş hesabının olduğu bankadan kredi çekerek talimat vermesi kişi için daha rahat olmaktadır ki maaş müşterilerine bankaların çoğu zaman faiz konusunda indirim sağladıkları görülmektedir. Emeklilik maaşı ile kredi ödemek mümkündür.

İlginizi Çekebilir :  Esnafa Kredi Kartı Veren Bankalar - Esnaf Kartları

YORUMLAR YAZ