• AMERIKAN DOLARI
  9,7463
  % 1,48
 • € EURO
  11,3353
  % 1,21
 • £ POUND
  13,4214
  % 1,49
 • BITCOIN/TL
  612834,136
  % 4,12
 • ETHEREUM/TL
  40356
  % 1,95
 • RIPPLE/TL
  10.63
  % 1,49
 • ÇEYREK ALTIN
  896,00
  % 2,90
 • CUMHURIYET ALTINI
  3.585,00
  % 2,85

Emekliye İcra Gelir mi? Emekliye Haciz Var mı?

Emekliye İcra Gelir mi? Emekliye Haciz Var mı?

Borçlu emekliler sıklıkla emekliye icra gelir mi sorusunu sorar. Bunun nedeni, emekli maaşlarının düşük olmasıdır. Emekliye haciz gelip gelmeyeceğine ilişkin sorunun cevabı, 5510 sayısı yasada açıkça yer almıştır. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası yasasının 93’üncü maddesinde emekli maaşına SGK alacakları ve nafaka borçları dışında haciz gelemeyeceği belirtilmiştir. Ancak maaşın dışında emeklinin mal varlığına haciz gelebilir.

Emeklinin maaşına haciz konulabilmesi için borçlunun muvafakati olması gereklidir. Borçlu olan emekli muvafakat vermediğinde maaşına haciz konulması mümkün değildir ancak emekli, borcuna karşı alacaklı tarafa muvafakat vermesi durumunda maaşına haciz konulabilir. Ancak bu durumda da emekli, geçinemediğini söyleyerek hacze itiraz edebilir. Böyle bir durumda mahkemenin, yaptığı inceleme sonucunda emeklinin geçinemediği yönünde karar vermesi mümkündür.

Hangi Durumlarda Emekliye İcra Gelir?

Emekli maaşına haciz konulabilmesi için SGK’nın prim ya da Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) alacağının olması gereklidir. Bu ti bir borç varsa SGK borçlu emeklinin maaşının dörtte birine haciz işlemi uygulayabilir. Örneğin 2 bin lira maaş alan bir emeklinin hacze konu olan bölümü 500 TL’yi geçemez. Nafaka borcu olması durumunda da emekli maaşına haciz gelebilir. Bunların dışında emekliye icra gelir mi sorusu sorulduğunda verilecek cevap net bir şekilde hayır olacaktır. Ancak söz konusu emeklinin mal varlığı olduğunda durum tamamen değişir. Hangi tür bir borç olursa olsun emekli borcunu ödemediğinde mal varlıkları üzerinde tedbir kararı alınabilir ve haciz işlemi başlatılabilir.

Memur Emeklisine İcra Gelir mi?

Memur emeklilerinin durumu, işçi emeklileri gibi değildir. Memur emeklisinin maaşına haciz konulabilir. Bunun nedeni, memurların 5434 sayılı yasa kapsamında olmalarıdır. Mevzuatlarında da emekli maaşlarına haciz konulamayacağına yönelik bir hüküm yoktur. Bu edenle borçlu olan memur emeklisinin maaşına haciz konulması söz konusudur. Aynı şekilde borç olması durumunda mal varlıkları da haczedilebilir. Haciz işlemleri ile karşı karşıla kalmamak için ödemelerin aksatılmadan yapılmasında yarar vardır. Ayrıca borç, emekli maaşı göz önünde bulundurularak yapılmalıdır. Aksi takdirde emekliye icra gelir mi denildiğinde, icra dairesi tarafından haciz işlemlerinin başlatılabileceği unutulmamalıdır.

İlginizi Çekebilir :  Kredi Kara Liste Nedir? Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

YORUMLAR YAZ