• AMERIKAN DOLARI
  13,4726
  % 0,71
 • € EURO
  15,2894
  % 0,84
 • £ POUND
  18,2713
  % 0,23
 • BITCOIN/TL
  476926,168
  % -7,76
 • ETHEREUM/TL
  32692
  % -11,24
 • RIPPLE/TL
  8.1
  % -9,89
 • ÇEYREK ALTIN
  1.281,00
  % 0,46
 • CUMHURIYET ALTINI
  5.129,00
  % 0,52

Enflasyon Nedir? Ülkelerin Enflasyon Oranları Nelerdir?

Enflasyon Nedir? Ülkelerin Enflasyon Oranları Nelerdir?

Ülke içerisinde ki ekonomik denge olayları ve mal ve hizmet ortamları enflasyon durumlarını engellediğinden ortaya çıkarılan durumlar farklı olmaktadır. Enflasyon ülkede çalışan her vatandaşın her sene sonu merakla beklediği kazanç yüzdesi olmuş olduğundan yüzdelik bazında bakıldığı zamanda önemli oranlar mevcut duruma gelmesi gerekmektedir. Enflasyon terimini iyi bir şekilde tanımlamak istersek; bir ülkede bulunan mal ve hizmetin satın alınan fiyatın sürekli olarak artış göstermesiyle tanımlanmaktadır. Her ülkenin kendi içerisinde oluşturmuş olduğu senelik enflasyon hedefleri bulunmaktadır. Bu ölçümler ile birlikte yıllık bazında belli oranda artışlar meydana gelmektedir. O halde enflasyon nedir konusunda yazımızın devamını takip etmeniz yeterlidir.

Enflasyon olduğunda ülkelerin para birimlerinin değeri de sabit kalmaz enflasyon oranının getirmiş olduğu durumlara göre artma ve ya azalma meydana gelmektedir. Açıklamış olduğumuz bu durumu örnek ile açıklamış olursak; 1 Türk lirasının satın alabileceği güç gözlemlendiğinden enflasyon yukarı yönlü olur ise; paranın satın alma gücünde de azalma meydana gelmektedir. Enflasyon oranı yıllık %2 ise geçen sene 1 tl olan ürün enflasyon oranıyla birlikte zamlanarak aynı tutardaki ürünü satın alamazsınız. Ülke genelinde yaşanılan olaylarında enflasyon oranlarında bir tutumu bulunmaktadır. Deflasyon fiyatlarda genel anlamda süreli düşüş olduğu görüldüğünden enflasyonun tersi olarak kabul edilmektedir. Bu yüzden hiperenflasfon fiyatlar ile genel anlamda %200 üzerinde yükseliş meydana gelmektedir. Son yıllarda her anlamda gelişmiş ülkelerin hedef enflasyon oranları yaklaşık %2-3 civarında olduğundan bu durumu sürdürülebilir kılmak için birçok çalışma yapılmıştır.

Enflasyonu Oluşturan Nedenler Nelerdir?

Bu durum birçok öğretim görevlisinin üzerinde çalışmış olduğu bir konudur. Birçok kişi farklı yorumlar ve analizler yapmış olsa da ortaya çıkan durumlar çok farklı olmaktadır. Haliyle enflasyon nedir sorusuyla ilgili olarak da pek çok yanıt karşınıza çıkabilir. Bilimsel olarak birçok uzman iktisatçılar tarafından kurulan teoriler genel anlamda 2 farklı düşünceyi ortaya çıkarmaktadır. Bu düşüncelerin ortaya çıkarmış olduğu durumlar şu şekildedir;

 • Satın alma gücünün fazla olduğu ve piyasa üzerinde bulunan ürünlerin ve malların daha az olduğu durumlar ortaya çıkmaktadır. Daha net açıklamak gerekirse istenilen talebin daha fazla olduğu durumlar meydana gelmektedir.
 • Herhangi bir finansal şirketin maliyetleri kar oranları karşılamaları için istenilen fiyatı arttırmak gerekir bu yüzden, artan maliyetler ithalatın ücret, vergi ya da öngörülmeyen maliyetlerden karşılandığı bilinmektedir. Bu durumlarda enflasyonu etkileyen durumlar olmaktadır.

Enflasyon Maliyetleri Nelerdir?

Ülke genelinde birçok kişi enflasyonun kötü olduğunu düşünmektedir. Fakat enflasyon oldukça kötü bir oranda bulunmamaktadır. Enflasyon farklı yöntemler ile birlikte birçok ülke ekonomisinden farklı etkiler yaratabilmektedir. Birçok enflasyon oranlarında hedeflenen rakamlar ülke içerisinde oluşabilecek durumlara bağlı olmaktadır. O sene içerisinde belirlenen enflasyon maliyetleri halkın hedeflemiş olduğu enflasyon maliyetinde farklı bir değişikliğe yol açmıyor ise bu enflasyon rakamları telafi edilebilir ve ülke genelinde maliyeti yüksek olan bir enflasyon değerleri olmayacak demektir. Bankalarda ki faiz oranları ve işçi ücretlerinde ki teşvik edilebilen artışlar; bu enflasyon oranlarını tamamen kaplayabilmektedir.

ÜLKELERDEKİ ENFLASYON ORANLARI

 1. Türkiye/%25,24
 2. Ukranya/%8,90
 3. Belarus/%5,60
 4. Romanya/%5,0
 5. Estonya/%4,40
 6. Maceristan/%3,80
 7. Bulgaristan/%3,60
 8. Rusya/%3,50
 9. Norveç/%3,40
 10. Letonya/%3,20
 11. İzlanda/%2,80

En fazla enflasyon yüzdesinden daha az doğru ilk 11 ülkenin yıllık enflasyon oranlarını sizler için raporladık. Bu yüzdeler ile birlikte 11 ülkenin ortaya koymuş olduğu yıllık enflasyon oranlarını görebilir, yukarıda ki başlıklarımızda enflasyon oranlarının ve maliyetlerinin nasıl belirlendiğini ve bu belirlemede etkili olan faktörleri detayları bir şekilde açıkladık. Enflasyon oranların düşmesi o ülkelerde ki milli gelirleri artacağını unutmayınız.


YORUMLAR YAZ