• AMERIKAN DOLARI
  9,7516
  % 1,53
 • € EURO
  11,3396
  % 1,28
 • £ POUND
  13,4246
  % 1,52
 • BITCOIN/TL
  615283,567
  % 4,70
 • ETHEREUM/TL
  40528
  % 2,47
 • RIPPLE/TL
  10.68
  % 2,10
 • ÇEYREK ALTIN
  896,00
  % 2,90
 • CUMHURIYET ALTINI
  3.636,00
  % 2,85

Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konut kredisi, ev almak isteyen bireylerin nakit sorunu yaşaması durumunda bankalardan talep edeceği hizmetlerden biridir. Günümüzde konut kredisi faiz oranları da düşmeye devam ettiği için bu konuda tüketiciler araştırma yapmayı sürdürmektedir. Ancak ev alırken dikkat edilmesi gerekenler kapsamında bilgi sahibi olmanızda yarar var. Konut edinme hayalinin sona ermemesi adına bankalar arasında yapacağınız faiz karşılaştırmalarına da önem vermeniz gerekiyor. O halde şimdi kredi çekmeden önce dikkat etmeniz gerekenleri de sizlerle paylaşıyor olacağız.

Kredi Skoru Konut Kredisinde Önemli mi?

Kredi notu yani kredi skoru, her kredi türünde önemlidir. Çünkü bankalar kredi puanı yüksek olan tüketicilere hizmet vermek ister. Haliyle sizler de kredi skoruna dikkat ederek bankalara başvuru yapmalısınız. Buna ek olarak düşük kredi notuna konut kredisi alınmayacağı da unutulmamalıdır. Oysa yüksek kredi skoruna sahip olanlar rahatlıkla bankalardan konut kredisi alabilir. Son olarak kredi puanı düşük olanların sürekli olarak bankalardan kredi talep etmesi uygun değildir. Bu durum, skorun daha fazla düşmesine neden olacaktır.

Konut Kredisinde Ödenecek Peşinat Ne Kadar?

Bankalar, konut kredisi almak için başvuru yapan tüketicilere ekspertiz hizmeti sunar. Bu hizmet sonucunda konutun değerinin yüzde 80’ine kadar kredi verilir. Geri kalan yüzde 20’lik kısım için peşinat ödenmesi gerekir. Haliyle çekeceğiniz kredi miktarının yüzde 20’si, ödeyeceğiniz peşinat tutarıdır. Bu yüzden ev alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda birikiminiz yok ise bankalardan kredi almanız oldukça zordur.

Kredi Faiz Oranları Nasıl Karşılaştırılır?

Bankalardan kredi almadan önce mutlaka kredi karşılaştırması yapmalısınız. Web üzerinden kolaylıkla bulabileceğiniz faiz oranları ayrıca sitemiz üzerinden de kontrol edilmektedir. O halde konut kredisi çekerek satın almak istediğiniz konut için bankaların faiz oranları oldukça önemlidir. Daha fazla beklemeden sitemizden her türden kredi için karşılaştırmalar yapabilir ve başvuru sürecini kolaylaştırabilirsiniz. Bu karşılaştırmalarda güncel faiz oranlarının yanı sıra toplam geri ödeme ve aylık taksit tutarını da görebilirsiniz. En uygun konut kredisi veren bankalar ile ilgili sitemizdeki diğer içerikleri de mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

İlginizi Çekebilir :  Kredi Kara Liste Nedir? Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Konuttaki Yasal İzinler Nasıl Kontrol Edilir?

Satın alınacak konutun bazı yasal izinlerinin alınmış olması gerekir. Öncelikle konut aile konutu ise eş izninin olması şarttır. Buna ek olarak iskan, yapı kullanım izni ve konutun kat irtifakının olması da önemlidir. Ayrıca eş onayının olmaması halinde ilerleyen zamanlarda açılacak tapu iptal davalarında tapu iptaliyle karşılaşılabilir. O halde ev alırken dikkat edilmesi gerekenler hususunda yasal izinler üzerinde ekstra durulmalıdır.

Evin Satış Değeri Doğru Gösterilmeli mi?

Tapu sürecinde konutun değeri belirlenmiş olacaktır. Bu değer üzerinden beyan edilmesi gereken bilgiler, ev satış değerinin doğru olup olmadığını gösterir. Ancak bazı kullanıcılar tapu işlemi sırasında düşük bir bedel beyan edebilir ve haliyle tapu harcının düşük çıkmasını sağlayabilir. Oysa ilerleyen zamanlarda alıcı ve satıcılara bu durum ceza olarak geri dönecektir.

Satın Alınacak Evde Kiracı Varsa Süreç Nasıl İşler?

Tüketicilerin satın alacağı evde bir kiracı var ise ilk olarak kira kontratı incelenmelidir. Eğer kiracı tahliye için taahhüt vermiş ise taahhütteki tarihle birlikte kontrat tarihi incelenmelidir. Evi satın aldığınız zaman oturmayı düşünüyorsanız, ilgili kiracıya 2 ay içinde noter aracılığıyla daireyi boşaltmasını isteyebilirsiniz. Ancak kiracı konutta oturmayı sürdürecekse yeni bir kontrat yapmanız gerekecektir.

Satın Alınacak Konut Nasıl Seçilmeli?

Günümüzde ev alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda sıraladığımız bu bilgilerle beraber alacağınız konutun da mantıklı bir şekilde seçilmesi gerekiyor. Bazı tüketiciler gördüğü her evi almak isteyebilir. Ancak evin yanı sıra sosyal alanlara olan yakınlığı da son derece önemlidir. Yani hastane, alışveriş merkezi ya da hava limanına uzaklık gibi konularda da detaylı bir inceleme yapmanızı öneriyoruz.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada?

Konut kredisindeki faiz oranlarının düşmesiyle beraber en uygun konut kredisi hangi bankada şeklinde sorular gündeme gelmektedir. Öncelikle yüzde 1,72 faiz oranına kadar sunulan kredilerin düşük faizli olduğu unutulmamalıdır. Bu kapsamda Akbank, Vakıfbank, Halkbank, Ziraat Bankası ve Türkiye İş Bankası üzerinden kredi alabilirsiniz. Faiz oranları ise aşağıdaki gibidir;

 • Akbank – yüzde 1,49
 • Vakıfbank – yüzde 1,49
 • Ziraat Bankası – yüzde 1,50
 • Halkbank – yüzde 1,53
 • Garanti Bankası – yüzde 1,53
 • Yapı Kredi – yüzde 1,69
 • İş Bankası – yüzde 1,72
İlginizi Çekebilir :  QNB Finansbank Enpara Avantajları Neler?

Düşük faizli konut kredisi almak isteyenler ayrıca İCBC ve İNG Bank üzerinden de başvuru yapabilir. 100 bin TL için 120 ay vadede yüzde 1,47 faiz oranıyla konut kredisi veren İCBC Turkey Bankasına alternatif olarak yüzde 1,48 faiz oranıyla kredi sunan İNG Bankı tercih edebilirsiniz.

Paylaştığımız bu bilgiler ev alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda ihtiyacınız olan bilgilerdir. Ayrıca sitemiz üzerinden konut kredisi hesaplama uygulamasını kullanarak bankaların güncel faiz oranlarına ulaşabilirsiniz. Faiz oranlarının yanı sıra ödeme tablosunu da inceleyerek aylık bütçenize göre başvuru yapabilirsiniz.


YORUMLAR YAZ