• AMERIKAN DOLARI
  13,4726
  % 0,71
 • € EURO
  15,2894
  % 0,84
 • £ POUND
  18,2713
  % 0,23
 • BITCOIN/TL
  475280,149
  % -7,08
 • ETHEREUM/TL
  32683
  % -10,67
 • RIPPLE/TL
  8.09
  % -9,74
 • ÇEYREK ALTIN
  1.281,00
  % 0,46
 • CUMHURIYET ALTINI
  5.129,00
  % 0,52

Güncel Konut Kredisi Faiz Oranları – Gerekli Evraklar

Güncel Konut Kredisi Faiz Oranları – Gerekli Evraklar

Alınacak olan ev için teminata alınması şartı ile bankaların verdiği krediye konut kredi denir. Kredi süreleri güncel konut kredisi faiz oranları sabit olarak beş ya da on yıl arasında değişir. Konut kredisine başvurabilmek için öncelikle satın alınacak olan eve karar verilmelidir. Sonrasında ise kredi ile ilgili araştırma yapmak gerekir. Bu sayede kendinize en uygun olan kredi türünü seçebilirsiniz.

Size uygun olan bir krediyi bulmanız durumunda başvuruda bulunmanız gerekir. Kredi başvurusunun banka tarafından onaylanmasının ardından işe gayrimenkul değerlendiren kişiler girer. Bu kişiler satın alınacak olan evin değerini belirler. Bu değerlendirme sonucuna göre ev için belirlenen değerin dörtte biri peşinat olarak belirlenir. Bu peşinatın ödenmesi gerekir. Belirlenen değerin yüzde yetmişi ya da yüzde yetmiş beşi kredi olarak verilir. Geride kalan yüzde yirmi beşlik kısım ise peşinat olur. Yapılan sözleşme sonucunda istenen ve belirlenen sürelerde aylık ödemeler yerine getirilir.

Gerekli Evraklar Nelerdir?

Başvurunun kabul edilmesinin ardından sizden istenen belgeleri bankaya teslim etmeniz gerekir. Banka güncel konut kredisi faiz oranları üzerinden bir ücret belirledikten sonra sizin de bu evrakları eksiksiz teslim etmeniz gerekir. Bankaya, nüfus cüzdanı, ikametgâh belgesi, gelir beyanını teslim etmeniz gerekir.

Hangi Durumda Başvurunun Onaylanması Daha Yüksektir?

Sizin düzenli bir gelire sahip olmanız yaptığınız başvurunun onaylanması durumunu daha da yükseltir. Ancak daha önce çekmiş olduğunuz ve hakkınızda alınan bir takip kararı var ise sizin kredi almanız mümkün olmaz. Kredi de ipotek uygulamasının bulunması nedeni ile herhangi bir kefil istenmez. Ancak kişinin sabit bir gelire sahip olmaması durumunda kefil istenme durumu olabilir.

Konut Kredisi Faiz Oranları Ne Kadardır?

Ev almak için ihtiyacınız olan güncel konut kredisi faiz oranları on yıllık bir dönem için aylık faiz oranı %1,63 olarak en düşük değeri hesaplanır. Peşinatın yüksek tutulması durumunda kredi için ödenecek miktar daha az olur. Bu nedenle kredi alınacağı zaman peşinatın yüksek tutulmasına özen gösterilmesi en doğru seçenek olur. Günümüzdeki faiz oranları aslında sürekli değişebilmekle beraber bankalarla iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :  Kredi Notu Nedir Nasıl Artar?

YORUMLAR YAZ