• AMERIKAN DOLARI
  13,4726
  % 0,71
 • € EURO
  15,2894
  % 0,84
 • £ POUND
  18,2713
  % 0,23
 • BITCOIN/TL
  469084,430
  % -3,95
 • ETHEREUM/TL
  32053
  % -6,80
 • RIPPLE/TL
  7.92
  % -7,75
 • ÇEYREK ALTIN
  1.281,00
  % 0,46
 • CUMHURIYET ALTINI
  5.129,00
  % 0,52

Havale Nedir – Nasıl Yapılır?

Havale Nedir – Nasıl Yapılır?

Havale kullanıcının finans şirketi içerisindeki hesaplara para gönderme ve para alma yöntemidir.

Atm Üzerinden Havale Yapmak;

Müşteri bankasına ait ATM ye gider kartlı veya kartsız olarak müşterinin kullandığı bankaya ait herhangi başka bir hesaba hesap numarası, IBAN ya da kart numarası ile parayı havale yöntemiyle gönderir. (Kart numarası bankadan bankaya değişiklik göstermektedir.)

ATM Üzerinden Kartsız Havale Yapmak:

Kullanıcı ATM ye gider kartsız işlem bölümüne girerek para yatırma seçeneğini seçer, daha sonrasında istenilen bilgileri girer ve parayı göndermek istediği hesaba yollar.

Vezne Üzerinden Havale Yapmak;

Kullanıcı ATM ye gider kartı ile ATM ye giriş yapar, para gönderme seçeneğini seçer ve istenilen bilgileri doldurarak parayı göndermek istediği hesaba yollar.

Kullanıcı bankasının bir veznesine kimliği ve para göndermek istediği hesap bilgileri ile gider, vezne görevlisine havaleyi gerçekleştirmek için bilgileri ve parayı teslim eder. Vezne görevlisi havaleyi kısa sürede gerçekleştirir.

havale nedir ve havale nasıl yapılır?

İnternet Üzerinden Havale Yapmak;

Kullanıcı internet bankacılığı ara yüzüne girer, para gönder seçeneği altından havaleyi seçer daha sonrasında istenilen bilgileri girer ve parayı göndermek istediği hesaba yollar.

Havaleyle Alışveriş Yapmak Neden İndirimlidir?

Günümüzde neredeyse bütün alışveriş siteleri kredi kartını desteklemektedir. Ancak yarısı kadarı havaleyle de ödeme kabul etmektedir. Üstelik havaleyle yapılan alışverişlerde genellikle %5’e kadar varan indirimler söz konusudur. Çünkü alışveriş siteleri kredi kartı ödemelerinden komisyon öderken, havaleyle yapılan alışverişlerde herhangi bir komisyon ödememektedir. Bu nedenle havaleyle alışveriş yapmak oldukça kârlıdır.

Havale Ücretleri Var Mıdır?

Havalelerin ücretleri bankadan bankaya değişiklik gösterir. Belirtilmelidir ki havaleden ücret almayan bankalarda mevcuttur. Havalesini edeceğiniz para miktarına bağlı olmadan cüzî bir miktar havaleden kaynaklı işlem ücreti talep edilebilir. Havalelerin işlem ücretleri genellikle her yılın başında küçük oranlarda artış gösterebilir. Ancak günümüzde ücretsiz ile 8 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

İlginizi Çekebilir :  QNB Finansbank Enpara Avantajları Neler?

Neredeyse bütün bankaların ücretsiz havaleler yaptığı hesap türleri mevcuttur. Hesap açtırmadan önce EFT ve havaleden alacağı ücreti sorarsanız, ücret ödemeden havalelerinizi gerçekleştirebilecek hesabı seçebilirsiniz.

Havale Limiti Var Mıdır?

Bankadan bankaya değişiklik göstermekle birlikte genel olarak şahsi banka hesaplarında havale gönderme ve alma limiti kişinin isteğine göre değiştirilebilir. Havalelerin limitleri bankaların veznelerinden, internet bankacılığından ve ATM’lerden öğrenilebilir. Genel olarak üst limit günlük 20.000 TL olarak belirlenir. (Bankadan bankaya değişiklik gösterebilir.) Kullanıcı bankasına başvurarak havale limiti üzerinde değişiklik yaptırabilir.


YORUMLAR YAZ