• AMERIKAN DOLARI
  13,4726
  % 0,71
 • € EURO
  15,2894
  % 0,84
 • £ POUND
  18,2713
  % 0,23
 • BITCOIN/TL
  475360,698
  % -2,95
 • ETHEREUM/TL
  32779
  % -6,21
 • RIPPLE/TL
  8.06
  % -6,09
 • ÇEYREK ALTIN
  1.281,00
  % 0,46
 • CUMHURIYET ALTINI
  5.129,00
  % 0,52

İdari Takip Süreci Ne Zaman Başlar?

İdari Takip Süreci Ne Zaman Başlar?

Bankalardan aldığınız kredi kartları ya da kredilerin borcunu ödeyemediğiniz zaman bazı süreçler başlatılmaktadır. Bu süreç hem idari hem de yasal takip süreci olarak ikiye ayrılır. Günümüzde en çok idari takip süreci ne zaman başlar sorusunun yanıtları aranmaktadır. Çünkü idari takibe giren bir tüketicinin kredi notu da hızlı bir şekilde düşmeye başlar.

İdari Takip Süreci Hemen Başlar mı?

Bu süreç banka ya da kredi kartı borcunun 3 ay art arda ödenmemesi halinde, son vade gününden itibaren hemen başlar. Sadece 1 hafta olan bu süreçte borçlular sürekli aranmakta ve borçlar tahsil edilmeye çalışılmaktadır. Banka çalışanları borcun ödenmemesi halinde dosyanın avukata teslim edileceğini de bildirmektedir. Üstelik bu bir haftalık zaman zarfında kısmi ödeme talep edilmez. 3 ay biriken borcun tamamı tahsil edilmeye çalışılır. O halde idari takip süreci ne zaman başlar sorusuna yanıt olarak, biriken borcun son ödeme tarihinden sonraki ilk hafta olduğunu söyleyebiliriz.

İdari Takip Sürecinde Ne Olur?

Bu süreçte bankalar belirtildiği üzere sürekli sizleri rahatsız eder. Hem SMS hem de telefon üzerinden borcunuzu hatırlatan mesajlar ve aramalar gönderir. Çalışmayan tüketiciler için herhangi bir aksiyon alınmasına gerek yoktur. Yani çalışmıyorsanız bankalar herhangi bir icra yöntemine başvuramaz. Sadece üzerinize kayıtlı olan taşınmazlara icra gönderilir. Çalışanlarında da maaşlarının bir kısmına haciz uygulanır.

İdari Takip Süreci ve Yaşananlar

Günümüzdeki bankalar bazen durumu abartmaktadır. Sürekli aranan borçluların da bazı yasal haklarının olduğu unutulmamalıdır. Çünkü bir süre sonra taciz durumuna dönen bu aramaları şikayet edebilirsiniz. Banka çalışanlarının yanı sıra avukatlık bürosunda çalışanların da anlamsızca borç tahsil etme yöntemlerini kullanması, şikayet hakkına sahip olduğunuzu gösterir. Zaten herhangi bir geliriniz yoksa bu kişiler sizden tahsilat yapamayacaktır. O halde idari takip süreci ne zaman başlar sorusunun yanında tarafınıza gelecek aramalara da hazır olmanızda yarar var.

İlginizi Çekebilir :  Emekliye İcra Gelir mi? Emekliye Haciz Var mı?

İdari Takip Sürecinde Borç Taksitlendirme

Pek çok tüketici bu süreçte borçların taksitlendirilip taksitlendirilmeyeceğini merak ediyor. İdari takipte böyle bir durum söz konusu değildir. Ancak yasal takibe düşen borçlar için bir süre sonra taksitlendirme teklifi gelebilir. Buna ek olarak idari takip süreci ne zaman başlar konusuyla beraber yasal takibe düşen borçların da kredi notunu hızlıca düşürdüğü ortadadır.


YORUMLAR YAZ