• AMERIKAN DOLARI
  9,7258
  % 1,26
 • € EURO
  11,3356
  % 1,22
 • £ POUND
  13,4032
  % 1,36
 • BITCOIN/TL
  615252,409
  % 4,15
 • ETHEREUM/TL
  40483
  % 1,81
 • RIPPLE/TL
  10.69
  % 1,84
 • ÇEYREK ALTIN
  899,00
  % 2,78
 • CUMHURIYET ALTINI
  3.594,00
  % 2,79

İş Kanunları ve İşçinin Yasal Hakları Konusunda Bilinmesi Gerekenler

İş Kanunları ve İşçinin Yasal Hakları Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Haksız Nedenlerle İşine Son Verilen Çalışanın Yasal Hakları

İş hayatında işçilerin işverenler tarafından haksız yere maruz kaldıkları yıldırma politikaları sebebiyle birçok işçi mağdur olarak işini kaybediyor. İş kanunlarının son derece açık olmasına rağmen bu kanunlara uymayan işverenlerin sayısı günden güne artıyor. Fakat yasal haklarını aramak konusunda çalışanlar birçok yasal mevzuattan haberdar değil veya kulaktan dolma bilgilerle yanlış yönlendiriliyor. Gerektiğinde bu yasal haklar kullanılarak çalışanların mağduriyetlerinin giderildiği ve işverenlere çok ağır cezaların uygulandığı kesin olarak bilinmelidir.

İşçinin İşe Başlama Süreci

Bir işyerinde işe başlanılan ilk günden itibaren işveren ile işçi arasında anlaşmaya varılan şartlar ne yazık ki büyük oranda sözlü anlaşmalara dayanıyor. İş Kanunları hakkında çalışma süreci başladıktan sonra bu anlaşmalara uymayan işverenler çalışanlar için sıkıntılar üretebiliyor.

İlk Gün Sigorta Girişi Yapılmaması Suç Teşkil Ediyor

İşe başlanılan ilk günden itibaren çalışanların iş kanununa göre sigorta girişinin yapılması gerekiyor. Bilinen en büyük yanlışlardan birisi de deneme süresi. Her ne kadar deneme süresi şartı işe başlarken konuşulsa da ilk günden itibaren sigorta girişi yapılması gerekiyor. Aksi takdirde deneme süresinde işe girişi kuruma bildirilmeyen işçi sebebiyle işverene suç teşkil ediyor.

Bilinçsiz İmzalanan İş Sözleşmeleri En Büyük Sorun

İşe başladıktan sonra işveren tarafından çalışana imzalatılan iş sözlerinin çoğunu ne yazık ki birçok çalışan bilinçsizce okumadan veya sorgulamadan imzalıyor. İş sözleşmesinde yer alan maddeler daha sonrasında çalışanlara büyük sorunlar oluşturuyor. Bazı verenlerin çalışanlara işe başlarken senet gibi borçlandırıcı resmî evraklar imzalattığına da şahit olabiliyoruz. İmzalanan her evrakın içeriğinin okunması ve çalışanın kendi çıkarlarına uygun olması durumunda imzalanması daha sağlıklı olabiliyor.

SGK Gün Dökümü Aylık Kontrol Edilmesi

İnternetin yaygınlaşması ve SGK’ nın çalışanlara ait bütün bilgileri E-Devlet üzerinden sunması çalışanların sigortalılık süreçlerini kontrol etmeleri açısından büyük yarar sağlıyor. E-Devlet üzerinden 4/a Hizmet Bilgisi adı altında aylık olarak sigortalılıklarını kontrol etmek ve haberdar olmak çalışanların yasal haklarını zamanında kullanmaları açısından önemli bir uygulama. Bazı işverenler işçinin haberi olmadan tazminat vermemek adına 1 yılı dolmadan işten çıkışını bildirip daha sonra tekrar işe girişini bildiriyor.

İlginizi Çekebilir :  İşsizlik Maaşı Ne Kadar? 2019 Rakamları

Ansızın İşten Çıkarılan İşçinin İhbar Tazminatı

İşveren tarafından sebep belirtilmeden işten çıkarılan işçi için işvereni ihbar tazimatı vermekle yükümlüdür. İş kanunları işçinin çalışmış olduğu gün sayısına göre işçiye ihbar bildiriminde bulunan işveren ihbar tazminatı ödemez. İhbar bildiriminde bulunmak işçiye bir süre sonra işten çıkarılacağının bildirildiği süredir. İhbar süreleri o işyerinde çalışılan gün sayısına göre düzenlenmiş olarak işçiye bildiriliyor

Çalışma süresi;

 • 6 aydan az ise ihbar süresi 2 hafta
 • 6 ay ile 1,5 yıl arası ise ihbar süresi 4 hafta
 • 1,5 yıl ile 3 yıl arası ise ihbar süresi 6 hafta
 • 3 yıldan fazla ise ihbar süresi 8 hafta

İşveren çalışana işten çıkartılacağını belirtilen süreler kadar öncesinde bildirmek zorunda olduğu gibi bildirmediği takdirde ihbar tazminatını ödemekle yükümlü oluyor.

Yıllık İzin Kullanımı ve Yıllık İzin Süreleri

Yıllık izin süreleri de ihbar tazminatı gibi belirli gün sayılarına göre düzenlenmiştir.

Bu süreler;

 • 1 yıl ile 5 yıl (5.yıl dahil) arası çalışanlar 14 gün
 • 5 yıl ile 15 yıl arası çalışanlar 20 gün
 • 15.yıl dahil ve daha fazla çalışanlar için 26 gün olarak belirlenmiştir.

Her Ay İmzalanan Ücret Bordrosu İncelenmeli

İşveren tarafından çalışanlara her ay düzenli olarak imzalatılan ücret bordrosunun detaylı bir şekilde gözden geçirilerek imzalanması gerekiyor. Bordro üzerindeki brüt ve net maaşını hafta sonu tatillerini ve mesai ücretlerini inceleyerek imzalamak çalışanlar için önemli bir işlem.

İşten Çıkarıldıktan Sonra İşten Çıkış Kodu Kontrol Edilmeli

İşveren tarafından işine son verilerin çalışanın kuruma bildirilmesi üzerine bazı işverenler tazminat vermemek adına işine son verdiği çalışanı istifa etmiş gibi bildirebiliyor. Birçok çalışan bu durumu çok sonradan fark ederek ne yapacağı konusunda kara kara düşünüyor. İşten çıkışı yapılan işçi en yakın İş-kur birimine başvurarak çıkış kodunu öğrenebilmektedir. Aksi takdirde işvereni şikâyet ederek mağduriyetini giderebiliyor.

İlginizi Çekebilir :  2019 İşsizlik Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

İşvereni Şikayet İçin Nereye Başvurmalı?

Mağdur olan ve işvereni tarafından haksız yere işten çıkarılan, yasal hakkı yok sayılan çalışanlar ALO-170 Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezini arayarak şikâyette bulunabilirler.


YORUMLAR YAZ