• AMERIKAN DOLARI
  9,6626
  % 0,61
 • € EURO
  11,2175
  % 0,19
 • £ POUND
  13,3005
  % 0,58
 • BITCOIN/TL
  608011,374
  % 4,80
 • ETHEREUM/TL
  39943
  % 3,16
 • RIPPLE/TL
  10.5
  % 1,13
 • ÇEYREK ALTIN
  890,00
  % 2,23
 • CUMHURIYET ALTINI
  3.610,00
  % 2,15

Kara Liste İçinde Olanlar Kredi Çekebilir mi?

Kara Liste İçinde Olanlar Kredi Çekebilir mi?

Bankalardan alınan kredilerin geri ödemesini 90 gün süre boyunca ödememeniz durumunda hakkınızda yasal takip süreci başlatılır. Kara liste diye tabir ettiğimiz durum, banka müşterilerinin yasal takip sürecine girmesini ifade eder. Yani borcunu 3 ay boyunca hiçbir şekilde ödemeyip de yasal takibe düşen kişiler, bankalar tarafından kara listeye alınır. Bu kişiler, kredi sicili en kötü olan banka müşterileridir. Ayrıca kara listede bulunan kişilerin kredi notu da oldukça düşük seviyelerde olacaktır.

Kara Listeye Düştükten Sonra Haciz Gelir mi?

Yasal takip sistemi başladıktan sonra banka müşterileri direkt olarak kara listeye alınır ve tekrar eden kredi başvuruları engellenmiş olur. Burada esas önemli olan nokta ise yasal takip süreçlerinin sonucudur. Zira yasal takip sistemlerinin sonunda genel olarak kişiler hakkında haciz süreci başlatılır. Bankaya borcu hiçbir şekilde ödememeniz, icralık olmanıza sebep olur. Ayrıca yasal takiplerde banka avukatlarının verdiği ödeme belgesine imza attıktan sonra borcu ödemezseniz, hapis cezası alma riskiniz de bulunuyor. Borcu ödeyecek gücünüz yoksa, hiçbir şekilde bu tarz belgelere imza atmayın.

kara liste nedir?

Kara Listede Olanlar Kredi Çekebilir mi?

Kara listede olan banka müşterileri için kredi çekme süreçleri oldukça zor işler. Bu kişiler bankaya ipotek ya da kefil belirterek kredi çekebilir. Kara listede olan kişiler de aynı yöntemi izleyerek kredi kullanabilir. Ancak buradaki tüm inisiyatif bankanın elindedir ve uygun görmediği sürece sizlere kredi kullandırmaz. Yani kara listede olan kişilerin bankaya ipotek bildirmesi de kredi kullanma konusunda yeterli olmayabilir.

BDDK Kara Liste İçinden Nasıl Çıkılır?

Kara listeden kurtulmak, kredi notunu yükseltmek kadar hızlı ve kolay olmayabiliyor. Bu süreçlerde öncelikle sabırlı davranmak gerekiyor. Kara listeden çıkmak isteyen bir vatandaşın öncelikle tüm borçlarını sıfırlaması gerekir. Borcunuzu kapatmak için borç yapılandırmasını ve borç kapatma kredisini kullanabilirsiniz. Tüm borçları sıfırladığınız zaman kara listeden kurtulmanız daha mümkün olacaktır. Bunun ardından düşük limitli kredi kartı ve kredileri kullanarak, otomatik ödeme talimatı vererek ve borçlarınızı düzenli ödeyerek tekrardan kara listeden çıkabilirsiniz. Kara listeden çıkış süresi en az 3 yıl almaktadır.

İlginizi Çekebilir :  Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir?

Finans kurumları aracılığı ile kullanılmış olan her türlü kredi, kredi kartı hatta düzenlenen çek ve senetler nedeniyle yasal takibe girildiği taktirde, banka tarafından Merkez Bankasına bildirim gönderilmektedir. Bu bildirim sonrasında kişi kara listeye girmektedir. Bütün bankalar merkez bankasının kara listesine erişim sağlayıp kişinin kara liste de olup olmadığını sorgulayabildikleri için kredi başvurusunda bulunulması halinde kredinin onaylanma ihtimali neredeyse yok denecek kadar azdır.

Kara Liste Nedir?

Kara liste nedir sorusunun cevabı kısaca ödenmeyen borçlar nedeni ile riskli müşterilerin bulunduğu bir listedir. Kişi banka borcu, ödenmeyen çek ve senetten dolayı yasal takibe alınıp, borcun avukat kanalı ile tahsiline gidildiyse Merkez Bankası tarafından kara listeye alınır.

Kara Liste de Durma Süresi Nedir?

Yasal takibe alınan borcun ödemesinin yapılmasının ardından borcu yoktur yazısı alınması halinde Merkez Bankası tarafından 5 Yıl içinde kara listeden çıkartılmaktadır. Ancak bankalarında kendi veri bankasında tuttukları kara listeleri vardır ve bu kara listeden çıkma süreleri bankadan bankaya değişiklik göstermektedir.

Kara Liste de olmak Kredi Notunu Nasıl Etkiler?

Kredi Kayıt Bürosu- KKB de, bir kişinin tüm bankalarda ki kredileri, ödeme düzeni gibi bilgiler yer almaktadır. Bütün bu bilgiler eşliğinde risk durumuna göre kredi notu oluşturulur. Kara liste de olmak da KKB tarafından verilen kredi notuna olumsuz etki gösterecektir.

Kara Listeye Kredi Veren Var mı?

Kara listeye kredi almak oldukça zordur. Çünkü bütün finans kurumları KKB tarafından belirlenen kredi notu puanını dikkate almaktadır. Doğal olarak da düşük kredi notu olan bir kişiye kredi vermek istemezler. Ancak maaş hesabı müşterileri için banka kara liste de olsa da kendi insiyatifinde kredi kullandırabilmektedir.

Kara Liste Sorgulama

E-devlet üzerinde Merkez Bankası kara liste sorgulama imkanı bulunmamaktadır. Findeks üzerinden ya da online bankacılık aracılığı ile kredi notu sorgulaması yapılarak kara listede olup olmadığı anlaşılabilmektedir. Kişinin Findeks kredi notu sıfır ise yüksek risk grubunda olduğu anlamına gelmektedir ve muhtemelen kara listede yer almaktadır.

İlginizi Çekebilir :  Döviz İşlemlerinde Nelere Dikkat Edilmeli

YORUMLAR YAZ