• YARIM ALTIN
  863,94
  % -0,35
 • $ DOLAR
  5,7449
  % -0,11
 • € EURO
  6,3531
  % 0,14
 • £ POUND
  7,4259
  % 0,10
 • ¥ YUAN
  0,8211
  % 0,06
 • РУБ RUBLE
  0,0903
  % 0,28
 • BITCOIN
  48987,617
  % 0,07
 • BIST 100
  105.380
  % 1,54

Kara Liste İçinde Olanlar Kredi Çekebilir mi?

Kara Liste İçinde Olanlar Kredi Çekebilir mi?

Bankalardan alınan kredilerin geri ödemesini 90 gün süre boyunca ödememeniz durumunda hakkınızda yasal takip süreci başlatılır. Kara liste diye tabir ettiğimiz durum, banka müşterilerinin yasal takip sürecine girmesini ifade eder. Yani borcunu 3 ay boyunca hiçbir şekilde ödemeyip de yasal takibe düşen kişiler, bankalar tarafından kara listeye alınır. Bu kişiler, kredi sicili en kötü olan banka müşterileridir. Ayrıca kara listede bulunan kişilerin kredi notu da oldukça düşük seviyelerde olacaktır.

Kara Listeye Düştükten Sonra Haciz Gelir mi?

Yasal takip sistemi başladıktan sonra banka müşterileri direkt olarak kara listeye alınır ve tekrar eden kredi başvuruları engellenmiş olur. Burada esas önemli olan nokta ise yasal takip süreçlerinin sonucudur. Zira yasal takip sistemlerinin sonunda genel olarak kişiler hakkında haciz süreci başlatılır. Bankaya borcu hiçbir şekilde ödememeniz, icralık olmanıza sebep olur. Ayrıca yasal takiplerde banka avukatlarının verdiği ödeme belgesine imza attıktan sonra borcu ödemezseniz, hapis cezası alma riskiniz de bulunuyor. Borcu ödeyecek gücünüz yoksa, hiçbir şekilde bu tarz belgelere imza atmayın.

kara liste nedir?

Kara Listede Olanlar Kredi Çekebilir mi?

Kara listede olan banka müşterileri için kredi çekme süreçleri oldukça zor işler. Bu kişiler bankaya ipotek ya da kefil belirterek kredi çekebilir. Kara listede olan kişiler de aynı yöntemi izleyerek kredi kullanabilir. Ancak buradaki tüm inisiyatif bankanın elindedir ve uygun görmediği sürece sizlere kredi kullandırmaz. Yani kara listede olan kişilerin bankaya ipotek bildirmesi de kredi kullanma konusunda yeterli olmayabilir.

BDDK Kara Liste İçinden Nasıl Çıkılır?

Kara listeden kurtulmak, kredi notunu yükseltmek kadar hızlı ve kolay olmayabiliyor. Bu süreçlerde öncelikle sabırlı davranmak gerekiyor. Kara listeden çıkmak isteyen bir vatandaşın öncelikle tüm borçlarını sıfırlaması gerekir. Borcunuzu kapatmak için borç yapılandırmasını ve borç kapatma kredisini kullanabilirsiniz. Tüm borçları sıfırladığınız zaman kara listeden kurtulmanız daha mümkün olacaktır. Bunun ardından düşük limitli kredi kartı ve kredileri kullanarak, otomatik ödeme talimatı vererek ve borçlarınızı düzenli ödeyerek tekrardan kara listeden çıkabilirsiniz. Kara listeden çıkış süresi en az 3 yıl almaktadır.