• AMERIKAN DOLARI
  9,7530
  % 1,55
 • € EURO
  11,3490
  % 1,36
 • £ POUND
  13,4235
  % 1,51
 • BITCOIN/TL
  614962,485
  % 5,00
 • ETHEREUM/TL
  40491
  % 2,63
 • RIPPLE/TL
  10.67
  % 2,19
 • ÇEYREK ALTIN
  911,00
  % 3,01
 • CUMHURIYET ALTINI
  3.641,00
  % 2,99

Konut Kredisi Devredilir mi? Tüm Detaylar

Konut Kredisi Devredilir mi? Tüm Detaylar

Son zamanlarda artan konut fiyatları ister istemez bireylerin nakit ödemelerinde yetersiz olmasına sebebiyet vermektedir. Konut kredisine başvurulmadan önce alınacak ev ve evin sahibiyle anlaşacağımız fiyat, önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca konut kredisi devredilir mi sorusu da her zaman gündeme gelmektedir. Yapacağınız bu iletişim sonrasında bankalardan konut kredisi almaya hak kazanabilirsiniz.

Konut satışlarında nakit ödemelerin zor olduğu gibi konut kredisi almakta kimi zaman zor olabilmektedir. Satın alacak olduğunuz evin ekspertizi bu krediyi alıp alamamanızda önemli bir rol oynamaktadır. Konut kredilerinde yasa olarak Mortgage Yasası’na uygun bir şekilde bankalar tarafından 1. derecede ipotek konmaktadır. Kredinin ödenmesiyle beraber ipotek kaldırılabilir. Bunun yanında bankalar kredinin ödenmemesi gibi bir durumda da krediyi kapatıp, konutu satmak gibi haklara sahiptir. O halde konut kredisi devredilir mi sorusuyla ilgili detaylar için yazımızı takip edebilirsiniz.

Her Ev Konut Kredisine Uygun mudur?

Konut kredisinden yararlanarak almak istediğiniz evin kat mülkiyet tapusunun bulunması gereklidir. Bunun yanında yeni başlanacak proje ve inşaatlarda bu krediden yararlanabilmek için kat irtifakı tapusunun olması şart koşulmaktadır. Bu doğrultuda istenen şartlar yerine getirildiğinde, uzman incelemesi (ekspertiz) raporunda da yer alacak bilgilerle konut kredisinin uygunluğu düşünülür. Ayrıca almış olduğunuz bu kredili konutlarda ipotek bulunacağından, herhangi bir kredi ödeyememe gibi bir sorunda konut üzerindeki ipotekle satışı yapılabilecektir. Kredi bakımından diğer kredilere göre daha avantajlı olan konut kredisi, birçok vergiden muaf olmaktadır.

Konut Kredisi Devredilebilir mi?

Konut kredisi devredilir mi sorusu her zaman merak edilen sorularda yerini almıştır. Kredisinin bitmemiş olduğu konut kredileri başka birisine devredilmesi teklif edilememektedir. Konut kredisi devri hakkında yasal yükümlülükler bulunmasa da bankalar tarafından konut kredisi devri kabul görmemektedir. Bunun başlıca sebeplerinden biri de sıkça değişen faiz oranları ve bankanın riske girmek istememesinden kaynaklıdır. Yeni alıcıların bu konuttan yararlanabilmesi için ilk olarak kredi borcunun ödenmesi ile birlikte konut satışı gerçekleşebilmektedir. Bunun haricinde yakın bir aile dostu bile bu konut kredisini üstlenmede rol oynayamamaktadır.

İlginizi Çekebilir :  Banka Kredisi Almak İçin Aranan Şartlar

Konut kredisinin sürekliliğini koruduğu ev başkasına satılabilmektedir. Fakat bunun için mevcut kredi borcu kapatılması zorunludur. Böylece banka tarafından eve uygulanan ipotek kaldırılabilir ya da ipotekli bir evi satın almak isteyen kişi nakit ödeme yaparak ipoteği kaldırarak alabilir veya diğer bir banka ile yapacağı krediyle evin ipoteği kaldırılarak kullanıma başlanabilir. Böylece konut kredisi devredilir mi sorusu da yanıt bulmuş bulunmaktadır. Konut kredi transferinin çoğunlukla yapıldığı bu işlemlerde bankalar farklı yöntemleri izleyebilmektedir.

Konut Kredisi Kapatılırsa Erken Kapama Cezası Olur mu?

Almak istediğiniz ev için bankalarla anlaşmalar doğrultusunda konut kredisi alınmaktadır. Bu konut kredisi de sözleşmede belirtilen vadeden önce kredi kapatılabilir ya da vadeniz bitmeden satışının yapılmasını isteyebilirsiniz. Burada da devreye giren bir ceza yaptırımı yer almaktadır. Bilinmelidir ki belirtilen bu iki durumda da erken kapama cezası bulunmakta ve bu cezayı da ödemeniz gerekmektedir. Kredi yardımıyla aldığı konutu satarken Mortgage Yasası’ndan kaynaklı bir yaptırım uygulanmaktadır. Ceza yükümlüğünün yani yasanın vermiş olduğu yaptırım ise 36 aydan uzun vadeler için kalan anaparanın %2’si, 36 aydan daha kısa vadeliler içinse %1’i kadardır. 

Kredili Konutu Satarken Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Kimi zaman karşılaşabildiğimiz kredili konut satışları hakkında bazı bilinmesi gerekenler vardır. Bu satışlarda kredi borcunun tasfiyesi gerekli olduğu konut, bu işlem sonucunda satışa hazır bir hale gelebilmektedir. Kredili alınan konutun kredisinin devrinin mümkün olmamasıyla beraber bu kredi yakın aile dostlarına (anne, baba, çocuk, eş) dahi devredilememektedir. Bu uzun vadeyi kapsayan ve kredili konut alımlarında da mevcut koşullar altında incelemeler ve kararlarla düzenlenmesinden dolayı verilen kredi, kişiye ait bir şekilde devamlılığını korumaktadır.


YORUMLAR YAZ