• AMERIKAN DOLARI
  13,4726
  % 0,71
 • € EURO
  15,2894
  % 0,84
 • £ POUND
  18,2713
  % 0,23
 • BITCOIN/TL
  469428,306
  % -3,88
 • ETHEREUM/TL
  32051
  % -6,80
 • RIPPLE/TL
  7.92
  % -7,14
 • ÇEYREK ALTIN
  1.281,00
  % 0,46
 • CUMHURIYET ALTINI
  5.129,00
  % 0,52

Konut Kredisi Nedir?

Konut Kredisi Nedir?

Ev almak isteyenlerin finans güçleri yetersiz olduğu için alamayıp bankalara başvurdukları bir yoldur. Genellikle her insan kendi evinin sahibi olmak ister fakat her insan ev sahibi olamaz. Maddi zorluklardan dolayı nakit para ihtiyaçlarını bankaların sağladığı konut kredileri ile giderirler.

Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Konut kredisi almak için öncelikle krediyi alacak kişi kredi almak istediği bankaya bireysel olarak müracaat eder. Daha sonra banka müracaat eden kişiyi araştırır. Konut kredisini alacak kişinin kredi notu yüksek olması kredi alırken zorluk yaşamaması için büyük önem taşır. Kredi notu yüksek bir insanın istediği konut kredisini alması biraz daha kolay olacaktır. Krediyi verecek banka kredi notu haricinde müşterinin gelir durumuna ve iş durumuna bakarak bir kredi miktarı belirler.

Konut Kredilerinde Vade Süresi Ne Kadar?

Konut kredisi vade süreleri 1 yıldan 30 yıla kadar sürmektedir. Bu noktada krediyi alacak kişi tarafından vade süresi seçilmektedir. Vade süresi ne kadar uzar ise geri ödenecek miktar o kadar artmaktadır.

Konut Kredisi Hesaplanırken Dikkat Edilen Konular

Konut kredisi hesaplanırken birçok konu göz önüne alınarak bir fiyat çıkarılır. Banka konut kredisinin miktarını krediyi alacak kişinin ödeme durumuna ve evin durumuna göre bir fiyat ortaya çıkarır. Her bankanın kendi resmi internet sitelerinde hesaplama aracı olduğu gibi tüm bankaların bir arada olduğu internet siteleri de mevcut. Bu sitelere girildiği zaman istenilen kredi miktarını ve vade süresini yazdıktan sonra otomatik olarak hesaplayıp kullanıcıya sunuyorlar.

konut kredisi nasıl alınır?

Konut Kredisi Yapılandırma Nedir?

Mortgage

Mortgage yeni alınan taşınmaz için kullanılan krediyi ifade etmektedir. Ülkemizde daha çok konut kredisi adını alan kredi türünde taşınmaz ipotek edilerek belli vade ve faiz oranları ile kredi kullanımı yapılmaktadır.

Yapılandırma

Finans piyasamıza büyük canlılık getiren konut kredileri hem inşaat piyasasının gelişmesine hem de inşaat sektörü ile alakalı ne kadar sektör varsa onlarında ivme kazanmasını sağlamıştır.

İlginizi Çekebilir :  Konut Kredisi Faiz Oranları - Güncel Bankalar

Kullanılan konut kredileri ile mülk sahibi olan banka müşterileri çoğunluklu aylık sabit ödemeli taksitler halinde ödemelerini gerçekleştirmektedir.

Buda aylar geçtikçe gelir durumu artan tüketicinin aylık taksitlerinin kazancı içindeki oranını oldukça düşürmektedir. Ya da tam tersi kazancı azalan kişilerde kredi taksitleri oldukça büyük bir yük olmaya başlamaktadır.

Böyle durumlarda tüketici kullanmış olduğu krediyi yapılandırma yolunca giderek ya avantaj sağlar ya da girmiş olduğu ödeme zorluğundan kendisini kurtarır.

Yüksek Faiz Oranı

Ülkemizde faiz oranları çok dalgalı bir seyir izlemektedir. Buda bugün kullanılan konut kredisinin faiz oranının daha sonraki yıllarda ne şekilde oluşacağını kestirmemizi zor hale getirmektedir.

Bankadan 0,99 faiz oranı ile konut kredisi kullandınız ve 2 yıl boyunca ödemesini gerçekleştirdiniz ve yaşanan faiz oranı düşüklüğü nedeniyle yeni kullandırılan konut kredisi faiz oranları 0,70 seviyelerine geriledi. Böyle bir durumda tabi bankanızda uygun görürse kalan anapara tutarınızı o gün ki faiz oranından yapılandırarak oldukça yüksek tutarlarda kar sağlayabilirsiniz. Bu şekilde hem ödeme tutarını azaltma hem de yıldan kazanma şansınız ortaya çıkmaktadır.

Ya da yukarıda bahsedildiği gibi gelir durumunuzda meydana gelen bir artış halinde yine bankanız uygun görürse yapılandırma yoluna giderek (ödeme tutarını arttırarak) konut kredinizin olması gerekenden daha kısa bir sürede bitmesini sağlayabilirsiniz.

Tabi bu işlemler yapılırken bankanız sizde küçük komisyonlar talep edebilir.


YORUMLAR YAZ