• AMERIKAN DOLARI
  9,7367
  % 1,36
 • € EURO
  11,3317
  % 1,15
 • £ POUND
  13,4174
  % 1,46
 • BITCOIN/TL
  610616,200
  % 3,93
 • ETHEREUM/TL
  40363
  % 2,46
 • RIPPLE/TL
  10.64
  % 1,53
 • ÇEYREK ALTIN
  898,00
  % 3,01
 • CUMHURIYET ALTINI
  3.590,00
  % 2,96

Konut Kredisinde Eş Onayı – Şart ve Koşullar

Konut Kredisinde Eş Onayı – Şart ve Koşullar

Bankalar kredi işlemleri için konut kredisinde eş onayı şart mı konusu ile ilgili kredi nedeni ile teminat altına alacağı için eşlerin onayına başvurur. Çünkü eşin rızasının olmaması durumunda alınmış olan ipoteklerde belli bir süre sonra eşin dava açması durumunda ipotek geçersiz hale gelir. Bu nedenle eşlerin onaylarına ihtiyaç duyulur. Bu durum medeni kanunda yer alan bir madde ile belirlenir. Bu kanun sayesinde aile konutunun üzerinde kötü bir işlem yapılması önlenmiş olur.

Eş Onayı Olmadan Konut Kredisi Alınabilir mi?

Bankadan alınan konut kredisinde eş onayı şart mı sorusu oldukça önemlidir. Bunun nedeni ise eş onayını imzalatamayan kişilerin konut kredisini kullanma durumları mümkün olmaz. Kişinin işlem yapabilmesi için eşinin onayının olması gerekir. Aynı zaman da eşin bankaya da giderek gerekli olan evrakları imzalaması gerekir. Onayın gerçekleştirilmesi kanunen bir zorunluluktur. Bu işlem konut kredisi için yapılan ipoteğin eşlerin ikisinin de onayladığını gösteren bir belgedir. Bu nedenle oldukça önemli olan bir belgedir.

Eş Onayı Hangi Durumlar İçin Gereklidir?

Konut kredilerinde bulunan ipoteğin amacı bankanın kendini garanti altına alarak kişinin bir konut sahibi olmasını sağlar. Buranın bir aile konutu olması nedeni ile konut kredisinde eş onayı şart mı sorusu önemli bir yer tutar. O nedenle bankalar eşlerin onayını alır. Bu sayede ipoteğin geçersiz olması durumunun da önüne geçilmiş olur. Kişinin eşinin onayını almaması ve boşanma durumunun meydana gelmesi durumunda kişiler oldukça zor bir durum içerisinde kalırlar. Eş onayı boşanmak üzere olan ancak boşanmamış olan kişiler için de geçerli olan bir durumdur. Aynı zaman da boşanmak üzere alınan evde eşlerin ikisinin de hakkı bulunur.

Eş Onayı İçin Kefil Gerekir mi?

Eşler birbirlerinden bir boşanma ya da ayrı yaşama kararlarının bulunmaması durumunda eş onayı ile birlikte birbirlerine kefil olma durumlarına sahip olurlar. Ancak bu duruma sözleşme yapılmadan önce karar vermeleri gerekir. Kefil yerine genel olarak eş onayı aranır. Ancak kefilin sorumlu olacağı durumda bir artış olması ya da kefilin yararlarının güvence altına alınması durumları dışında herhangi bir durum meydana gelirse o zaman kefil aranır. Bunun dışında kefile gerek olmaz. Eş rızası yeterlidir.

İlginizi Çekebilir :  Kredi Notunuzu Nasıl Yükseltirsiniz?

YORUMLAR YAZ