• AMERIKAN DOLARI
  9,6745
  % 0,72
 • € EURO
  11,2314
  % 0,32
 • £ POUND
  13,3130
  % 0,67
 • BITCOIN/TL
  611279,363
  % 5,89
 • ETHEREUM/TL
  40187
  % 4,01
 • RIPPLE/TL
  10.56
  % 1,86
 • ÇEYREK ALTIN
  892,00
  % 2,34
 • CUMHURIYET ALTINI
  3.566,00
  % 2,35

Kredi Borcu Yapılandırma İşlemleri

Kredi Borcu Yapılandırma İşlemleri

Kredi borçlarının belirli bir süre boyunca hiçbir şekilde ödenmemesi durumunda, borçlarda belirli bir birikme olacaktır. Bu gibi durumlarda borcun geri ödenmesi oldukça zorlaşır. Biriken borçlar için bankaya başvurarak kredi borcu yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz. Belirli şartları taşıdığınız zaman bankanız kredi borçlarını yapılandırmaya sokacaktır. Bu konuda bankalar genelde pozitif düşünür. Zira her şekilde bankalar borcun geri ödenmesini ister. Yasal takip başlatmak ya da haciz yoluna başvurmak bankaların tercih ettiği durumlar değildir.

Kredi Borcu Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Borç yapılandırması için doğrudan banka şubelerine gidilmesi gerekiyor. İnternet üzerinden ya da çağrı merkezlerinden yapılandırma talebi vermek mümkün değildir. Bankaya yazılı bir talepte bulunarak borçları yapılandırmak istediğiniz dile getirebilirsiniz. Banka bu aşamada öncelikle bazı şartlar arayacaktır. Başvuruyu yapan kişiler gerekli şartları taşıyorsa, kredi borcu yapılandırma talebi kabul edilir. Buna göre borçlar bankanın belirlediği sayıda vadelere bölünür. Borç yapılandırmasında tüm vadeler banka tarafından belirlenir.

Kredi Borcu Yapılandırma Şartları Nelerdir?

Kredi borçlarını yapılandırmak isteyen bir kişinin öncelikle kredi notunun 1500’ün altında olmaması gerekiyor. Kredi notu düşük olan kişiler zaten bankaya ödeme yapmamış olan kişilerdir. Bankalar bu kişilerin kredi borçları için hiçbir şekilde yapılandırma çıkarmaz. Bunun yanı sıra borç yapılandırmasında düzenli bir gelirin olması da istenecektir. Bu açıdan şubelerden borç yapılandırması talebinde bulunduğunuz zaman sizlerden gelir belgesi istenebilir.

Yapılandırılan Borç Ödenmezse Ne Olur?

Yapılandırmaya sokulan borçların ödenmemesi durumunda bankaların uygulayacağı yaptırımlar daha katı olacaktır. Bankalar bu süreçte kredi notunuzu düşürdükten sonra hakkınızda yasal takip başlatır. Yasal takipte sizlere hiçbir şekilde borç yapılandırması talebi verilmez. Avukatlar aracılığıyla çekilen ihtarda borcu en geç 1 haftada ödemeniz istenir. Bu talebe yanıt vermediğiniz zaman hakkınızda haciz işlemi başlatılır.

İlginizi Çekebilir :  Ziraat Konut Kredisi Faiz Oranları - 2019 Faizleri

YORUMLAR YAZ