• AMERIKAN DOLARI
  9,6639
  % 0,62
 • € EURO
  11,2125
  % 0,14
 • £ POUND
  13,3002
  % 0,58
 • BITCOIN/TL
  613317,101
  % 5,92
 • ETHEREUM/TL
  40122
  % 3,63
 • RIPPLE/TL
  10.59
  % 2,03
 • ÇEYREK ALTIN
  890,00
  % 2,23
 • CUMHURIYET ALTINI
  3.560,00
  % 2,15

Kredi Kara Liste Nedir? Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kredi Kara Liste Nedir? Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Banka müşterilerinin Merkez Bankası tarafından tutulan geçmiş döneme ait kayıtlarıdır. Bu kayıtlarda kişinin geçmiş dönemde kullanmış olduğu bireysel kredilerden tutun kurumsal çek ve senetlere kadar her türlü finansal araçlar yer almaktadır. Kredi kara liste ise bu kayıtlar sonucunda oluşturulmaktadır.

Merkez bankasının kayıtlarının dışında bir de bankaların kendi aralarında kullanmış oldukları ortak birim olan KKB (Kredi Kayıt Bürosu) bu kayıtları sağlamaktadır. Kredi kayıt bürosu almış olduğu kayıtlara daha detaylı yer vermektedir. Bu kayıtlarda kaç defa kredi kartına ya da krediye başvurulduğu, hangi tarihlerde başvuru yapıldığı hatta kullanılmış olan kredinin taksit tutarından kaç para kredi kullanıldığına kadar birçok ayrıntıya yer verilmektedir.

kredi kara liste nedir? kredi kara listeden nasıl çıkılır?

Kredi Kara Liste İçine Girmenin Sebepleri Nelerdir?

Günlük yaşamda kullanılan kredi kartları ve kullanılmış olan kredinin ödemelerinin 90 gün gecikmesi durumunda, yasal takibe alınır. Bu takipten dolayı banka sicili bozularak kredi kayıt bürosunun kayıtlarına düşmüş olacak ve ödemelerde oluşan bu aksaklıklardan dolayı bankaların tekrardan kişiye finans desteği sağlamak amacı ile kullanmasına izin verdiği banka kredilerinin yeniden kullanılmasına izin vermesinde bir takım engeller koyacaktır. Bu nedenlerden dolayı kredi kara liste içine girilmektedir.

Çok nadir olarak görülse de kredi kayıt bürosunun kayıtlarında hataların olduğu da görülmüştür. Eğer ki kayıtlarda hata olduğu düşünülüyorsa konu ile ilgili yerlere müracaatta bulunulmalıdır.

Kara Listeden Çıkmak İçin Ne Yapılmalı

Yasal düzenlemeler gereği ödemesi tamamlanan ve yasal takip süresinin sonlandırılarak, borcu yoktur kağıdı alınan krediler 5 yıl içerisinde silinir. Geri ödemesinin yapılmadığı ya da tamamlanmadığı görülen kredilerin ise borçlar hukuku gereği 10 yıl sonra silinmektedir. Ancak unutulmaması gereken bir husus, her ne olursa olsa olsun kredi kayıtlar bürosunun yapmış olduğu bir hata olmaz ise bu kayıtlar hiçbir zaman tamamen silinmeyecektir.

İlginizi Çekebilir :  Düşük Maaş ile Konut Kredisi Çekilir Mi?

YORUMLAR YAZ