• AMERIKAN DOLARI
  9,6626
  % 0,61
 • € EURO
  11,2175
  % 0,19
 • £ POUND
  13,3005
  % 0,58
 • BITCOIN/TL
  608011,278
  % 4,80
 • ETHEREUM/TL
  39943
  % 3,16
 • RIPPLE/TL
  10.5
  % 1,13
 • ÇEYREK ALTIN
  890,00
  % 2,23
 • CUMHURIYET ALTINI
  3.610,00
  % 2,15

Kredi Kartı Borcu Yapılandırılması

Kredi Kartı Borcu Yapılandırılması

Kredi kartı borcundan dolayı bankalarla sıkıntı yaşamamak için kartın dönem borcunu her ay son ödeme tarihinden önce yatırmak gerekir. Maddi sıkıntı yaşanan zamanlarda kartın asgari ödeme tutarı da ödenerek kart çevrilebilir fakat bu uzun süreli eksik ödeme haline gelirse banka kişiye bildirim gönderir. Hiç ödenmeyen kartlar için de adlî süreç başlatılır. Fakat bankaların inisiyatifine göre dava söz konusu olmadan da kredi kartı borcu yapılandırması uygulanabilir. Böyle durumlarda banka alacağı anaparanın üzerine mutlaka faiz ekler ve taksitlendirme yapılır. Bu taksitlerin zamanında ödenmesi ile borç tamamen kapatılır fakat genellikle kart kullanımı söz konusu olmaz. Çünkü bu olumsuz olay kişinin banka profili açısından kötü bir durum oluşturur.

kredi kart borcu yapılandırılması nasıl yapılır?

Adlî Süreçte Kredi Kartı Borcu Nasıl Ödenir?

İşin bu noktaya gelmesi her zaman kart sahibi açısından kötü sonuçlar getirir. Borcun zamanında ödenmemesi, bankanın bildirimlerine cevap verilmemesi ve banka ile anlaşma yoluna gidilmemesi sonucunda banka, kişiyi mahkemeye vermek zorunda kalır. Böylece adli süreç başlar. Mahkemeler sonucunda kişiye kart borcu, faiz tutarı ve mahkeme masrafı da eklenir. Taksit imkanı da sunulur fakat böyle sonuçlanan kart olayları kart sahibine ileride çok problem yaratacağı için kartı zamanında ödemek her zaman daha iyidir.

Kredi Kartı Yapılandırma Borcu Düzenli Ödenmezse Ne Olur?

Artık son evre olan yapılandırma işleminin de düzenli ödenmemesi ya da eksik ödenmesi hâlinde banka her hangi bir uyarı vermeden kişiyi mahkemeye verebilir. Ve artık kart sahibi ile banka muhatap olmaz, her hangi bir anlaşma teklifi sunmaz. Ödenmeyen borç yüzünden mahkeme yoluyla haciz işlemi başlatılır. Haciz edilecek eşya ya da mal varlığı bulunmaması durumda da kişiye hapis cezası bile verilebilir.

İlginizi Çekebilir :  Emekliye İcra Gelir mi? Emekliye Haciz Var mı?

YORUMLAR YAZ