• AMERIKAN DOLARI
  9,6639
  % 0,62
 • € EURO
  11,2125
  % 0,14
 • £ POUND
  13,3002
  % 0,58
 • BITCOIN/TL
  613317,318
  % 5,92
 • ETHEREUM/TL
  40122
  % 3,63
 • RIPPLE/TL
  10.59
  % 2,03
 • ÇEYREK ALTIN
  890,00
  % 2,23
 • CUMHURIYET ALTINI
  3.560,00
  % 2,15

Kredi Notu Nedir Nasıl Artar?

Kredi Notu Nedir Nasıl Artar?

Çoğu birey bankalara yaptıkları kredili ürün başvurularının olumsuz geldiğinden şikâyet eder. Böyle durumlarda kredi notunu kontrol eden bireyler sebepsiz düşük olduğunu görürler. Geçmişte ödeme düzensizliği yapan bireyler bunun sebebini biliyor olsa da hayatında hiç kredili ürün kullanmamış olanların neden düşük not aralığında olduğu anlaşılamaz. Aslında kredi notu düşük olmasının temel sebebi, tam olarak geçmişte hiç kredili ürün kullanmamış olmasıdır.

Bankaların Risk Algısı ve Kredi Notu

Geçmişte hiç kredili ürün kullanmamış bir kişi her zaman potansiyel riskli müşteridir. Çünkü ödeme alışkanlıkları bilinmediği için bankalar risk alıp bu bireylere kredili ürün vermekten çekinebilir. Dolayısıyla bu bireyler kredi notlarının artırılmasına yönelik ne yapabileceklerini düşünür. Aslında bu bireylerin çalıştıkları bankalara başvuruda bulunmaları onlar için bir avantajdır.

Çünkü mevduatı olan ya da maaş anlaşması bulunan müşterilere bankalar daha kolay kredili ürün verir. Çok küçük limitler ile bile olsa bu kartlar kullanılarak ve düzenli ödemeleri gerçekleştirilerek kredi puanı artırılabilir. Hatta geçmişte hiç kredili ürün kullanmamış olan kişinin birkaç ay düzenli ödeme yapması kredi notu açısından ciddi bir artışa yol açar.

Kredi notu nedir? kredi notu nasıl artar?

Geçmişte Sorun Yaşayan Bireylerin Kredi Notunu Artırması

Geçmişte ödeme düzensizliği sebebi ile bankalar ile arasında sorun olan müşteriler kredi puanını maalesef daha uzun süreçlerde yükseltebilirler. Öncelikle bu müşteriler sık sık bankalara kredili ürün için başvuru yapmamalıdır. Çünkü üst üste ret alan başvurular da kredi notunu ciddi anlamda sekteye uğratır ve düşürür.

Bu müşteriler eğer ellerinde birikmişleri var ise bunu bir bankaya yatırıp, bankaya güvence verebilirler. Bankalar da bu doğrultuda kredi notu düşük müşteriye kredi kartı ya da kredi kullandırabilir. Bunun yanında eğer kredi notu düşük olan müşteri maaş anlaşmalı olduğu bankadan kredili herhangi bir ürün kullanıyor ise buna düzenli ödemeler yaparak da kredi puanını yükseltebilir.

İlginizi Çekebilir :  Kefile Anında Kredi Veren Bankalar Hangileri?

Fatura Ödemelerine Dikkat

Kişinin üstüne olan elektrik, doğalgaz, su, telefon gibi faturalar da artık kredi puanını etkileyen etkenler arasında. Borç sadıklığı olarak bilinen kredi puanı faturalara düzenli ödeme yapıldığında uzun vadede de olsa kredi notunu yükseltiyor.


YORUMLAR YAZ