• AMERIKAN DOLARI
  9,7499
  % 1,51
 • € EURO
  11,3583
  % 1,31
 • £ POUND
  13,4263
  % 1,53
 • BITCOIN/TL
  614714,445
  % 4,39
 • ETHEREUM/TL
  40482
  % 2,19
 • RIPPLE/TL
  10.66
  % 1,72
 • ÇEYREK ALTIN
  911,00
  % 3,01
 • CUMHURIYET ALTINI
  3.587,00
  % 2,91

Kripto Para Birimleri

Kripto Para Birimleri

Ülkemizin ve dünyanın önde gelen yeni ticaret paralarından olan ve gelişen teknoloji ile birlikte ilerleyen zamanlarda daha da yaygınlaşacak olan kripto paralar ile ilgili yapılan açıklamalarda oldukça önemli olduğu ve farklı birimlerinin de dünya genelinde kullanılmaya başlanacağının sinyallerini verdi. Kripto para genellikle takas işlemlerin de kullanılan ve kimilerine göre geleceğin para birimlerinden biri olan Kripto para pek çok kişi tarafından duyulduğu için birçok ülkede yaygınlaştırılmış bir şekilde kullanılan bir olgudur. Kripto para birimlerinin hiçbir şekilde fiziksel bir olguya sahip olmadığı ve sadece internet ağları üzerinden gerçekleştirildiği bilinmektedir. Kredi kartı ve ya banka kartlarından da aktarılabilecek olan kripto para birimleri ile ticaretinizi şekillendirebilirsiniz.

Kripto para birimleri hemen hemen her ülkede kullanılabildiği için yasal kısmı konusunda yapılan araştırmalar ve öngörüler ülkeden ülkeye göre değişebilmektedir. Bazı ülkeler kripto para birimlerinin tamamını yasaklarken bazıları sınır getirerek ülkelerde oluşabilecek ticaret sorunlarına çözüm buldu. Bu durumu Kripto para nedir? adlı makalemizde de açıklayarak sizlerin en iyi şekilde kripto paraların yasal durumunu açıkladı. Kısa bir şekilde özetlemek gerekirse kripto paralar hangi ülke de kullanılıyorsa o ülkenin hükümetinin yasalarına göre kullanılmaktadır. Hükümet tarafından belirlenen kripto para kararı oldukça etkilidir. Bizlerde sizlere bugün ki yazımızda Kripto para birimlerinin adlarıyla birlikte açıklama yapacağız.

BİTCOİN

Kripto para birimlerinden en önemlisi olan Bitcoin uçtan uca elektronik sistemler ile korunarak birçok kişinin ticaretlerinde ödeme sistemi olarak bilinmektedir. Bitcoin nezninde 1. Blockhain para birimi olarak bilinen Bitcoin çıkarılan en eski para birimlerinden bir tanesidir. Dağıtık yapısı sayesinde çok kısa zamanda finansal işlemlerin en başına giren ve yükselişe geçen Bitcoin, birçok işlemin takip edilmesi de mümkün olarak görülmektedir. Bitcoin, Blockhain ağında yapılan işlemlerde onaylandığından zincir yapısından ötürü geri döndürülemez bir hal almaktadır. Bitcoin miktarı yaklaşık olarak 21 milyon adet olduğundan ötürü en çok sağlanan kripto para birimi olarak kayıtlara geçmiştir. Bitcoin blok üretimi yaklaşık olarak 10 dakikadır her 10 dakikada bir bitcoin blokları üretilebilmektedir.

İlginizi Çekebilir :  Bitcoin Almak Mantıklı mı? Bitcoin Yükselir mi?

ETHEREUM

Bitcoin’den sonra değerli kripto para birimlerinden 2. Olan ve Kuzey Amerika Bitcoin Konferasında ortaya çıkan ve tanıtım olarak tüm dünyaya sunulan Ethereum, diğer kripto paralara oran ile birçok blockhain teknolojisinin gelişmesiyle birlikte daha fazla olarak kullanılması amaçlanan yenilikçi bir sistem olarak tüm dünyaya finansal bir sistem olarak yayılmıştır. Kısaca ETH olarak adlandırılan para birimi Kripto işletim sistemi olarak kullanılmaktadır. Ethereum’un asıl amacı blockhain zincirleri üzerinden yeni yazılımlar oluşturulmasını sağlamak olduğundan Ethereum’un sağlamış olduğu bu özgürlük birçok alt coinin çıkarılmasına zemin hazırlayarak ortaya çıkan birçok kripto paralara yardımcı olmaktadır. Merkezsiz sisteme dahil olabilecek yazılımlara yardımcı olan Ethereum, yeni kripto para birimlerinin kullanılmasını amaçlamaktadır.

LİTECOİN

Bir diğer kripto para birimlerinden biri olan Litecoin diğer kripto paralar ile kıyaslandığında en yakın zamanda üretilen para birimlerinden bir tanesi diyebiliriz. Google çalışanı tarafından piyasaya sürülen ve en büyük kitleye sahip olan Bitcoin ile hemen hemen aynı çalışma prensibine sahip olan Litecoin, günümüzde ticaret amaçlı kullanılsa da asıl amacı biraz da Bitcoin sisteminde bulunan hataların kapatılmasına yardımcı olabilmek amacıyla kurulmuştur. Hemen hemen neredeyse Bitcoin alt yapısını destekleyen Litecoin kendi dünyasında farklı bir yapıya sahiptir. Litecoin tüm dünya üzerinde yaklaşık olarak 1 milyar dolar üzerinde bir pazara sahiptir. En hızlı blok üretilen kripto paralardan bir tanesi olan Litecoin günümüzde yakalamış olduğu piyasanın üzerine çıkacağı aşikardır.


YORUMLAR YAZ