• AMERIKAN DOLARI
  9,7499
  % 1,51
 • € EURO
  11,3583
  % 1,31
 • £ POUND
  13,4263
  % 1,53
 • BITCOIN/TL
  614714,120
  % 4,39
 • ETHEREUM/TL
  40482
  % 2,19
 • RIPPLE/TL
  10.66
  % 1,72
 • ÇEYREK ALTIN
  911,00
  % 3,01
 • CUMHURIYET ALTINI
  3.587,00
  % 2,91

Kripto Para Nedir?

Kripto Para Nedir?

Gelişen teknolojinin ekonomik anlamda getirişlerinden biri olan Kripto Para, dijital para birimlerinden bir tanesidir. Kazanmak için bir merkezi olmayan, işlem güvenliğini oluşturabilecek bir merkez tarafı bulunmayan dijital para birimine kripto para denilmektedir. Özellikle de ABD hükümeti tarafından desteklenen geleneksel para birimi alternatifi olan kripto para günümüzde pek çok kişi tarafından kullanılarak gelecek nesillere ihtiyaç duyulması amaçlanmaktadır. Yazımızın devamından kripto para nedir sorusuna daha net yanıtlar bulabilirsiniz.

Kripto paranın, oluşum süresi olarak geçmişini oluşturan bir kamu defteri mevcut olmaktadır. Kripto para işlemlerinizde oluşturmak istediğiniz alternatiflerinzi ortama koyabilmek amacıyla ağ ile kripto para biriminin sahipliğini başka birini devrediyorsunuz. Oluşturulan bu kripto ağında yapmış olduğunu her işlem defterlere hesaplara kaydedilerek, bu süreç zarfında işlemlerin gerçekleşmesine yardımcı olarak topluluk üyelerinin çalışmalarını yaratılmış olmaktadır. Bu süreçler içerisinde bu tür işlemlerinin gerçekleşmesine yardımcı olabilecek topluluk üyelerinin kullanabilmesi adına yeni oluşturulan para birimi yaratılmış olmaktadır. Kripto para merkezinin bulunmadığını ve bu süre zarfında bazı işlemlerin ağ üzerinden desteklediğimizi belirtmiştir. Kripto para birimleri merkezi olmayan kontroller ile işaretlenerek sadece belirlenen protokollerle kontrol edilerek kendi yönetim kodlarıyla birlikte belirlenmektedir. Bu kontroller ne bankalar ne de farklı kişilerin almış olduğu karar ile yönetilmektedir. Özellikle de işlemlerin kaydedilmesi ile birlikte yeni oluşturulan kripto para birimlerinin alınması ve diğer kullanıcıların ödenen işlem ücretleriyle büyük miktarda bilgi işlem döngüsüne giren madencilerin harcamış oldukları enerji bunlara yapılan faaliyetler ve para birimlerinin istikrarı sorunsuz işlevi için kritik öneme sahiptir.

Kripto Para Yetkisi

Kripto para bırakmış olduğu etkilerden ötürü birçok ülkede birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. Kripto para merkezsel olarak yönetilmeyen bir para birimi olduğu için kanunlar ve yasalar tarafından herhangi bir yetki alanına sahip değildir. Bitcoin hesaplamaları kendi içerisinde ağ üsleri tarafından yapılan ve kripto para destekçileri için görülen bu anonimlik olay bir bakıma yasa dışı gözükse de teknoloji ve ekonomik birleştirilmiş olduğu bir olanaktır. Teknolojinin getirmiş olduğu yenilikler ile birlikte yapısal olarak oluşan kurumsallığın bireylere dönüşen şekli olarak gösterebiliriz. Ayrıca kripto para nedir

İlginizi Çekebilir :  Kripto Para Nedir? Bitcoin ile Altcoin Arasındaki Farklar

Kripto Paranın Avantajları ve Dezavantajları

Kripto para biriminin dez avantajını ve avantajını anlayabilmek için herhangi bir paara birimi sisteminin işleyişi ile karşılaştırarak, para birimlerine göre avantajını ve dezavantajını bulmamız gerekmektedir. İşlenen kripto para birimlerinin diğer para birimlerine göre avantajlarından bir tanesi de normal para birimlerinde merkezsel olarak bir engelleme el koyma işlemi gerçekleştirilebildiği gibi kripto para birimlerine böyle bir el koyma işlemi gerçekleştirilemez. Merkezsel bir olayı olmamasının en büyük avantajlarından biri de hiç kimsenin kripto para birimlerine el koyamaması. Dez avantajıyla ilgili duruma örnek verecek olursak ise birçok ülke kripto paranın oluşturabileceği karaborsa durumunu göz önünde bulundurarak kripto paralara yaklaşımlarını mesafeli olarak kullanmaktadır. Yapılan bu tür işlemlerden ötürü kripto para birimlerine olan ilgi birçok ülke kendi hükümetinin davranış şekline göre değiştirerek kripto para birimlerini kullanıp kullanmama konusunda fikir ayrılığına düşmektedir.

Kripto Para ile İlgili Yorumumuz

Kripto para teknoloji ile birlikte günümüze giren ve yakın gelecekte tüm alışverişlerin ve ticaretlerin kripto para üzerinden döneceğini düşündüğümüz için daha şimdiden yapacağınız yatırımları ve borsa senetlerini kripto para yatırımlarına çevirerek yaklaşık olarak 5-6 sene sonra yapmış olduğunu yatırımlar ile büyük paralar kazanabileceğinizi söyleyebiliriz. İlerleyen zamanlarda yapılacak olan kripto para yatırımları değerli olacağından şimdiden makalelerimizi takip ederek kripto para hakkında yatırım sergileyebilirsiniz.


YORUMLAR YAZ