• AMERIKAN DOLARI
  9,7577
  % 1,59
 • € EURO
  11,3589
  % 1,42
 • £ POUND
  13,4275
  % 1,55
 • BITCOIN/TL
  614424,539
  % 4,91
 • ETHEREUM/TL
  40501
  % 2,69
 • RIPPLE/TL
  10.67
  % 2,23
 • ÇEYREK ALTIN
  901,00
  % 3,12
 • CUMHURIYET ALTINI
  3.603,00
  % 3,02

Nereye Yatırım Yapmalıyım? Türkiye’de Yatırım

Nereye Yatırım Yapmalıyım? Türkiye’de Yatırım

Türkiye için ciddi bir yatırım potansiyeli olduğunu dünya genelindeki ünlü CEO’lar ifade ediyorlar. Bunlardan birisi de Peter Löscher. Kendisi Siemens bünyesinde yer alan bir CEO. Şirketin gelişiminden son derece memnun olan Lösher; yeni bir organizasyon yapısı geliştirmiş durumda. Organizasyonun geldiği noktada ise Türkiye’nin önemli bir yeri olduğunu savunuyor. Türkiye için gelecek dönemi parlak gören Lösher; yatırımlarında Türkiye’nin de var olmasının nedenini, geleceği parlak olan bir yeri değerlendirmek olarak görüyor. Bu durum nereye yatırım yapmalıyım diyen ve nereden başlayacağını bilmeyen Türk yatırımcıları da heyecanlandırmış durumda. Türkiye söz konusu olduğu zaman yatırımlar için kısır bir döngünün varlığından bahsetmek mümkün.

Türkiye’de Hangi Kollarda Yatırım Yapılmalı?

Türkiye; nereye yatırım yapmalıyım diyenler için sağlık, enerji ve ulaşım anlamında artıları olan bir ülke. Geçtiğimiz günlerde Türkiye için oluşan yatırım fırsatları bir panelde tanıtıldı ve ortaya çıkan tablo son derece iç açıcı ve orada bulunan kişiler tarafından da destek görür bir ortam söz konusuydu.

Panel yapılırken; Türkiye’nin içinde bulunduğu siyası olumsuzluklar da ele alındı. Ancak dev kamu yatırımlarının varlığı da tabii ki gözden kaçmadı. Türkiye; kentsel dönüşüm projelerine ve aynı zamanda gelişim alanlarına açık bir ülke ve bu da yatırımların yapılabileceği bir alan haline gelmesini sağlıyor.

Politik Durum Yatırımlar Üzerinde Etkili mi?

Panelin en önemli konularından birisi Türkiye için nereye yatırım yapmalıyım başlığı olurken diğer konu ise politik durumlardı. Politik sorunların Türkiye için ne denli bir etki oluşturduğu ve burada nasıl bir yatırım güvenliği sağladığı da ele alındı. Türkiye’nin gelişen bir Pazar olduğunun altını çizen Wolf Ruthart Born; %5 oranında büyüme hacminin de devam edeceğine inandığını öne sürdü. Köprü ve hava alanı gibi yatırımlara da işaret eden Born; bu yatırımların gayrimenkul anlamında çok fazla dikkat çektiğini öne sürmüş durumda. Politik sorunların ve komşular ile ilişkilerin kısa sürede yoluna gireceği ve politik konuların yatırımlar üzerinde olumsuz etki yaratmayacağı bu panelde ele alındı.

İlginizi Çekebilir :  Kredi Notunuzu Nasıl Yükseltirsiniz?

Büyüme Hızlanacak

Türkiye’nin birçok kentinde büyümenin hızlandığı gözlemleniyor. İstanbul; en büyük şehirlerden ve yatırım hacmi geniş şehirlerden biri olarak ele alınsa da verilere bakıldığı zaman Gaziantep gibi bir şehrin İstanbul ile çok yakın verilere ulaştığı gözlemleniyor. Bu durum nereye yatırım yapmalıyım diyen kişilerin aslında büyük bir pazara sahip olduğunu gözler önüne seriyor. Market harcamaları dahi ele alındığında aslında insanların küçük kuruluşlara dahi ihtiyacı olduğunu görmek mümkün.

Kentsel Gelişime Destek Veren Yatırımlar

Sizler de nereye yatırım yapmalıyım diyen kısımda yer alıyorsanız; bu durumda, kentsel dönüşümü destekleyecek adımlar atabilirsiniz. Ülke genelinde ciddi bir yenilenme söz konusu ve bu beraberinde potansiyel bir büyümenin de yaşanmasına neden oluyor. Doğal olarak kentsel dönüşüm alanlarında; park, bahçe, cafe, market ve daha birçok yatırım ihtiyacı doğuyor. Kentsel dönüşüm olan alanları iyi bir şekilde tahlil etmek ve buralara yatırım yapmak son derece makul ve doğru bir adım olacaktır.

Kriz dönemlerinde dahi bu alanlara yapılan yatırımlarda başarılı olma oranı oldukça yüksek. Gayrimenkul alanında da direkt olarak yatırımlar yapılabilir. Örneğin; demir, beton, iş makinesi gibi alanlarda ciddi ihtiyaçlar duyulan bir dönem söz konusu. Bunun yanı sıra Türkiye; tarım ve hayvan yetiştiriciliği konusunda da devlet desteklerinin fazlaca olduğu bir ülke bu nedenle tarım alanlarında da büyük yatırımlar yapmanız ve gelişmeniz mümkün. Hizmet sektöründe ciddi bir boşluk var buranın da doldurulması son derece önemli.


YORUMLAR YAZ