• AMERIKAN DOLARI
  9,6644
  % 0,62
 • € EURO
  11,2148
  % 0,17
 • £ POUND
  13,2988
  % 0,56
 • BITCOIN/TL
  612522,587
  % 5,84
 • ETHEREUM/TL
  40221
  % 3,73
 • RIPPLE/TL
  10.58
  % 1,98
 • ÇEYREK ALTIN
  890,00
  % 2,23
 • CUMHURIYET ALTINI
  3.560,00
  % 2,15

Sigorta Türleri Nedir?

Sigorta Türleri Nedir?

Sigorta tüm dünyada kullanılan kişinin belirli şeyleri koruma altına aldırdığı bir yöntemdir. Sigorta yaptıran kişi bazı riskler başına gelmeden önce tedbir amaçlı kendini, evini veya kendi aracını devlet veya özel şirket garantisi almasıdır. Sigorta yaptıran kişi sigortasını yaptırdığı özel şirkete veya devlete her ay düzenli olarak veya yılda 1 kez olmak üzere belli bir ücret öder. Kişi bu ücreti kendi finans durumuna göre ayarlayabilir.

Sigorta Türleri Nelerdir?

İnsanların ve kurumların ihtiyaçlarına göre sigortaların çeşitleri vardır. Her sigortanın kendi içerisinde özellikleri vardır. Bu sigortaların türlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Trafik Sigortası

Diğer adı ile Zorunlu Mali Sorumluluk sigortasıdır. Bu sigorta motorlu taşıtı olan kişilerin zorunlu olarak yaptırdığı sigorta türüdür. Bu sayede aracın herhangi bir trafik kazası sonucunda araçta oluşan zararı karşılar. Her yıl yapılması zorunlu olan bu sigortanın aracın model ve markasına göre değişiklik gösterir. Zorunlu trafik sigortası kapsamına giren araç türlerinden bazıları şunlardır.

Motorlu taşıtlar, Römorklar ve iş makineleridir. Bu araçların sahipleri tarafından trafik sigortası yenilenmek zorundadır. Trafik sigortası olmayan araçlar trafik tarafından bağlanıp otoparka götürülürler. Araç sahibi aracını otoparktan çıkartmak için belirlenen cezayı ödemek zorundadırlar.

Aracın trafik kazası yapması durumunda kazadaki zararın şirket tarafından ödenmesidir.

Sigorta nedir? Sigorta nelere yapılır?

Sosyal Sağlık Sigortası

Kişinin devlet hastanelerinden ücretsiz bir şekilde muayene olmasına olanak sağlayan düzenli yatırıldığında emekli olma şansı veren sigortalara sosyal sağlık sigortası denir.

Bireysel Sigortalar

Kişinin mal varlığını oluşabilecek risklerden korumak adına güvence altına aldığı güvence türüdür. Kişinin arabası veya evini sigortalatması bireysel sigortalar ile mümkündür.

Ferdi Kaza Sigortası

Sigortayı yapan kişinin beklenmedik bir anda başına bir şey gelmesi, ölmesi veya sakatlanması durumunda tüm ihtiyaçların sigorta tarafından karşılandığı sigorta türüdür. Bu sigorta türünün tüm dünyada geçerliliği bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir :  Türkiye’deki Yabancı Yatırımcıların Yaptığı İşler

Sigortanın Sağladığı Olanaklar Nelerdir?

Sosyal sağlık sigortası olan bir kişi devlet hastanelerinin tümünde ücretsiz bir şekilde muayenesini olur. Reçetesine yazılan herhangi bir ilacı istediği eczaneden ücretsiz veya düşük bir ücret ödeyerek sahip olur. Sosyal sağlık sigortası olan bir kişi düzenli bir şekilde pirimi ödediği zaman emekli olma şansı elde eder. Sigortalı kişi Devletin belirlediği pirim günü ve yaş sınırı dolduğu zaman emekli olabilir.

Kişi Evine veya arabasına hırsız girme durumunda yaşadığı zararı sigorta şirketlerinden temin edebilir. Bu noktada sigortasını yaptırdığı şirketin böyle bir hizmetinin var olmasıdır.


YORUMLAR YAZ