• AMERIKAN DOLARI
  9,7359
  % 1,37
 • € EURO
  11,3415
  % 1,26
 • £ POUND
  13,4124
  % 1,43
 • BITCOIN/TL
  614668,577
  % 3,96
 • ETHEREUM/TL
  40451
  % 1,82
 • RIPPLE/TL
  10.67
  % 1,79
 • ÇEYREK ALTIN
  909,00
  % 2,67
 • CUMHURIYET ALTINI
  3.632,00
  % 2,74

Sosyal Medya Üzerinden Yapılan Satışlara Vergi Denetimi Geliyor.

Sosyal Medya Üzerinden Yapılan Satışlara Vergi Denetimi Geliyor.

E-Ticareti Bekleyen Yoğun Maliye Denetimi

Son yıllarda internet üzerinden online olarak yapılan alışveriş işlemleri ülkemizde de son derece önemli bir yer alıyor. Her gün bir yenisi eklenen alışveriş sitelerinin vergi mükellefi olup olmadığı ise merak sorusu. Aklınıza gelebilecek her türlü ürünün bulunduğu e-ticaret sitelerinde her yıl açıklanan satış rakamları göz ardı edilmeyecek seviyeye ulaşmış bulunuyor.

Çarşılar Dükkanlar Yerini Sanal Mağazalara Bırakıyor.

İnternet üzerinden satış yapan e-ticaret siteleri başka bir girişimciye sattığı üründen komisyon alması karşılığında sanal mağaza açarak e-ticaret çatısı altına almaya olanak sağlıyor. Her ürünün Katma Değer Vergisi farklı olduğu gibi her kategorideki ürünlerin komisyonlarıda değişkenlik gösteriyor.

E-Ticaretten Elde Edilen Kârın Vergisi Var mıdır?

İnternet üzerinden yapılan e-ticaretin vergisel yükümlülükleri ilk ortaya çıktığında çok az seviyedeydi.Fakat son yıllarda Maliye Bakanlığı’nın ve Gelir İdaresi Başkanlığı’nın İnternet vergi sistemleri uygulamaları ve ülkemizde beliren cari açık sorunundan dolayı e-ticaret alanında da vergi denetimini mecbur kılmaya başlamıştır.Günümüzde Türkiye’de faaliyet gösteren e-ticaret sitelerinin yarısından fazlası vergi mükellefidir.Kendi çatısı altında sanal mağaza açmasına olanak sağladığı kişilere de vergi mükellefi olmaları şartıyla izin vermektedir.İnternet üzerinden ticaret yapmak istiyorsanız ve vergi levhanız yok ise işiniz çok zor demek oluyor.

Sosyal Medya Platformlarından Yapılan E-Ticarette Vergi Denetimi

Günümüzde Facebook ve Instagram gibi hemen hemen herkesin kullandığı sosyal medya araçları e-ticaretin küçük çaplı istasyonları görevini görüyor.Instagram ve Facebook üzerinden sayfa açarak ve satmak istenilen ürünlerin fotoğraflarını paylaşarak ciddi tutarlarda para kazanan kişiler mevcut.Fakat sosyal medya üzerinden yapılan e-ticarette vergi kaybı oranı için % 100 desek yerinde bir ifade kullanmış oluruz.Bu platformlardan ürün satışı gerçekleştirenlerin vergi mükellefi olmadığı son dönemlerde Maliye Bakanlığı’nın dikkatini çeken ciddi hususlardan birisi diyebiliriz.

İlginizi Çekebilir :  Dolarizasyon Nedir?

Vergi Denetim Kurulları Sayısı Artıyor

Gelir İdaresi Başkanlığı son 4 yılda verdi denetim kurul sayısını çok yüksek oranda artırarak kayıt dışı ekonomiyi azaltmak ve vergi denetimini artırmak için büyük, ciddi ve önemli adımlar atmaktadır. Sadece İstanbul’da bir elin parmağını geçmeyen vergi denetim kurulları 2019 yılı itibariyle 50 ve üzeri olarak faaliyet gösteriyor.

Maliye Bakanlığı Bilgi İşlem Konusunda Uzmanlaşıyor.

İnternet üzerinden e-ticaret yapıyor ve vergi mükellefi değilseniz en kısa zamanda vergi dairesine uğramakta fayda var.Maliye Bakanlığı Facebook ve Instagram üzerinden yapılan satışlarda kargo ile gönderilen ürünleri kargo firmalarından liste halinde temin ederek yüksek sayıda gönderimde bulunanların telefon numaralarını ve IP numarası üzerinden sosyal medya hesaplarını inceleme altına alabiliyor.Ayrıca kapıda ödeme sistemi ve banka hesabınıza gelen art arda ödemeler vergi denetiminde son derece etkili rol almaktadır.

E-Ticarette Vergi Mükellefi Olmak

İnternet üzerinden satış yapıyorsunuz ve vergi mükellefi olmaya karar verdiniz. Kendi ev adresinizi işyeri adresiniz olarak göstererek işyeri kirası gibi maliyetlerden kurtulabilirsiniz. Bir diğer avantaj ise 26 yaşının altındaysanız genç girişimci kapsamında 1 yıl sigorta primi (BAĞ-KUR) ödeme yükünden kurtuluyorsunuz. İleride daha büyük usulsüzlük cezalarıyla karşı karşıya kalmamak için vergi mükellefi olmak en iyi tavsiyelerin  başında geliyor. Bu konudaki denetimler 1 Ocak 2020 tarihine kadar daha da ileri seviyelerde artış gösterecektir.


YORUMLAR YAZ