• AMERIKAN DOLARI
  9,7520
  % 1,54
 • € EURO
  11,3446
  % 1,33
 • £ POUND
  13,4287
  % 1,55
 • BITCOIN/TL
  614911,411
  % 4,66
 • ETHEREUM/TL
  40510
  % 2,48
 • RIPPLE/TL
  10.67
  % 2,08
 • ÇEYREK ALTIN
  911,00
  % 3,01
 • CUMHURIYET ALTINI
  3.639,00
  % 2,96

Türkiye’deki Enflasyon Rakamları- Enflasyon Oranları

Türkiye’deki Enflasyon Rakamları- Enflasyon Oranları

Ülkemizdeki enflasyon rakamları her birey için önemlidir. Bireylerin yanı sıra esnaf ve firmalar için de önemli olan Türkiye’deki enflasyon rakamları her ay bir önceki ayın değeri olarak paylaşılır. Öncelikle enflasyon, fiyatlar genel düzeyinin devamlı olarak yükselmesi anlamına gelir. Türkiye’deki tüketici fiyatlarıyla beraber paranın satın alma gücünü ortaya çıkaran enflasyon 2007 yılından 2019 yılına kadar ciddi bir değişim içerisine girmiştir. Örnek olarak 2007 yılında 200 gramlık bir ekmeğe 35 kuruş ödenirken, 2018 yılında 1 TL ödenmesi, enflasyonun ne kadar yükseldiğini gözler önüne sermektedir. O halde Türkiye’deki enflasyon rakamları hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını takip edebilirsiniz.

Enflasyonun Genel Etkileri Nelerdir?

Enflasyonun ülkeler üzerinde ciddi etkileri bulunmaktadır. Dış ticaretten gelir dağılımına, maliyeden yatırımlara, bankalardan kaynaklara kadar pek çok süreci etkileyen Türkiye’deki enflasyon rakamları ile ilgili genel alt başlıkları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Bankalar: Bankaların sunduğu faiz oranları, enflasyonun altında kalıyorsa veya bu oranlar eşitse, kredi talepleri azalır. Bankaların kâr oranları da bu durumun sonucunda düşmektedir. Ayrıca yatırımların azalmasına da sebep olur.

Maliye: Enflasyonun yüksek ilerlediği ülkelerde, devletin vergi gelirleri düşmeye başlar.

Kaynaklar: Borsa, faiz ve döviz gibi kaynaklar, rasyonel olmayan alanlarda kullanılacağı için israf durumu ortaya çıkar.

Dış Ticaret Enflasyonu yüksek olan ülkelerdeki mal fiyatları arttığı için vatandaşlar temel ihtiyaçlarını uzun ülkelerde karşılamaya başlar. Bu durumda ithalat artarken ihracat azalmaktadır. Haliyle dış ticaret açığı da artmış olur.

Yatırımlar: Yüksek enflasyonlu ülkelerdeki zengin sınıflar yatırımlarını spekülatif alanlara aktarır. Yatırımlar da bu yüzden azalır ve işsizlik ortaya çıkar.

Enflasyonun Yükselmesinin Sonuçları Nelerdir?

Paranın alım gücünün düşmesi anlamına gelen enflasyon, istenmeyen bir ekonomik gelişmedir. Günümüzdeki ekonomi haberlerini takip ettiğinizde ülkelerin enflasyon oranlarının kontrol altında tutulması için ciddi bir mücadele içinde olduğu görülebilir. Elbette vatandaşların huzurlu yaşaması için de önemli olan Türkiye’deki enflasyon rakamları ile ilgili her ay değişen rakamlarla karşılaşılmaktadır.

İlginizi Çekebilir :  Kredi Kara Liste Nedir? Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Bir ülkedeki toplam talep, toplam arzdan fazla ilse üretim maliyetleri artar. Bu durum sonucunda fiyatlar da yükselmiş olur. Söz konusu yükseliş de oranlarda artışa sebep olur. Tek bir üründe geçerli olmayan yükselişler sürekli hale gelebilmektedir.

Paranın değerinin düşmesi, enflasyonun artmasıyla başlar. Elde bulundurulan paranın alım gücü azalırken merkez bankaları bu artışı azaltmak için piyasaya daha çok para sürebilir. Ancak enflasyonun devamlı yüksek olması, ülkedeki refah seviyesinin düşmesini beraberinde getirir.

Türkiye Enflasyon Oranları 2019

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranları her kesimden insanı yakından ilgilendirmektedir. Örnek olarak Temmuz 2019 enflasyon oranlarına bakıldığında TÜFE’nin yüzde 1,36 oranında arttığı görülmektedir. Bu durumda da Türkiye’deki enflasyon rakamları artarken bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 6,44 oranında artış yaşamıştır. Ek olarak Temmuz 2018 tarihine göre de yüzde 16,65 oranında artış ortaya çıkmıştır.

Temmuz ayının zam şampiyonu turlar olmuştur. Yüzde 29,18’lik artışla yurt içi turların ciddi anlamda fiyat artışına neden olduğu gözlemlenmektedir. Tur hizmetlerinden sonra yüzde 15 ile elektrik, yüzde 12,74 oranıyla da genç odası takımı, en çok zam alan kategoriler arasındadır.

Yine 2019 Temmuz ayında fiyatı en çok yükselen ürünlerden olan yemek odası takımı yüzde 12,43 oranında zamlanmıştır. Yüzde 12,04 oranında tek kişilik yataklar, yüzde 11,81 ile bira ve yüzde 11,41 oranında ise oturma odası takımında zam yapılmıştır. Benzinli araçlar ile beraber yüzde 10,55 ile dizel araçlar, bu sıralamadan sonra gelmektedir. Görüldüğü üzere Türkiye’deki enflasyon rakamları halen artmayı sürdürmektedir.

TEFE Nedir?

Toptan eşya fiyat endeksi olarak kısaltılan TEFE, yurt içinde üretilmekte olan mal gruplarından meydana gelen bir sürecin, üreticinden toptan satış noktasına kadar uzanan olaylardaki fiyat değişimlerinin tespit edilmesinde kullanılır. TEFE Ayrıca mamüllerin arz kısmındaki fiyat artışlarını gösterir. Yani maliyet enflasyonu rakamlarıdır. TEFE’nin hesaplanma aşamasında mamülle beraber yarı mamül ve ham madde fiyatları da dahil edilir.

İlginizi Çekebilir :  Borsa yükselir mi? Neden değer kaybeder?

TÜFE Nedir?

Tüketicilerin mal ve hizmet üzerindeki fiyat farklılıklarını gösteren birime TÜFE adı verilir. Aslında yaşam endeksi olarak adlandırılır ve Türkiye’deki enflasyon rakamları TÜFE üzerinden açıklanmaktadır.

Enflasyon Nasıl Düşer?

Enflasyonun düşmesi için öncelikle yapısal faktörlerin uygun bir şekilde tayin edilmesi gerekir. Faiz artışının önlenmesi elbette enflasyonu tek başına düşürmez. Maliye politikalarıyla beraber merkez bankasının attığı adımlar paralel olarak ilerlemelidir. Öyle ki son 5 yılda Türkiye’deki enflasyon rakamları yükselmeye devam ederken maliye politikalarında yeni projeler ortaya konulmalıdır. Yani verilmesi planlanan parasal desteklerin enflasyonu doğrudan etkilediğini söylemek mümkündür. Bununla birlikte düşük ücretlilerle beraber emeklilere de bazı destekler sunulabilir.

Sıralanan bu faktörler tek başına enflasyonu düşürememektedir. Hükumetlerin bu anlamda atacağı adımlar her zaman önemlidir. Özellikle de kamunun yeteri kadar enflasyondaki düşüşe destek vermesi gerekmektedir. Son olarak kısa vadedeki kazanımlar için uzun vadeli kazanımların ortadan kaldırılmaması gerekir. Genelde bu tür durumlardan kaynaklı enflasyon rakamları artmaya devam ederken birçok ürüne yapılan zamlar da enflasyonu yüksek olan ülkelerdeki vatandaşları olumsuz yönde etkilemektedir.


YORUMLAR YAZ