• AMERIKAN DOLARI
  9,6868
  % 0,85
 • € EURO
  11,2584
  % 0,52
 • £ POUND
  13,3347
  % 0,83
 • BITCOIN/TL
  611835,549
  % 5,77
 • ETHEREUM/TL
  40221
  % 3,94
 • RIPPLE/TL
  10.57
  % 2,18
 • ÇEYREK ALTIN
  906,00
  % 2,45
 • CUMHURIYET ALTINI
  3.619,00
  % 2,40

Yasal Takip Süreci Ne Zaman Başlar?

Yasal Takip Süreci Ne Zaman Başlar?

Bankalardan alınan kredi ya da kredi kartlarının borçlarının ödenmemesi halinde yasal takip süreci başlatılmaktadır. Ancak bu süreçten önce bazı prosedürlerin uygulandığı bilinmektedir. Öte yandan yasal takip süreci ne zaman başlar sorusuyla ilgili olarak bazı mevduatlara göre hareket edilir. Borçluların sürekli aranması, SMS ile uyarılması ve borçların tahsil edilememesi halinde yasal sürece giriş yapılacağı unutulmamalıdır. Son olarak banka hesaplarına bloke konulması gibi durumlar da yaşanabilir.

Yasal Takip Ne Zaman Başlar?

Mevcut borçlar için yasal takip süreci hemen başlatılmaz. Bu konuda ilk olarak tüketicilerin 3 ay art arda borç ödemesi yapmaması gerekir. Yani borçların tahsil edilememesi halinde banka tüketicilere uyarı SMS’leri göndermeye başlar. Üçüncü ay sonunda ödeme yapılmadığı zaman borçlulara birkaç gün içinde borçların ödenmesi gerektiği hatırlatılır. Ancak buna rağmen borçların tahsil edilmemesi, idari takibi beraberinde getirir.

Tüketicilerin sıkça araştırdığı yasal takip süreci ne zaman başlar sorusuyla ilgili olarak, idari takipten sonraki ilk haftada başlayacağı unutulmamalıdır. Yani borçların ödenmemesi durumunda 1 haftalık idari takip süreci başlar. Buna rağmen hala borç ödemesi yapılmıyorsa artık dosyalar avukata gönderilir ve yasal süreç başlatılır. Yasal takip süreci idari süreçten çok daha streslidir. Çünkü avukatların yanı sıra büro çalışanları sürekli olarak borçluyu aramakla beraber tehditkar görüşmelerde de bulunabilmektedir. Tek amaç var olan borcu kısa sürede tahsil etmektir.

Yasal Takip Sürecinde Ne Yapılmalı?

Bu süreçte bankalarla anlaşma yoluna gitmenizde fayda var. Çünkü ciddi faiz oranlarıyla birlikte borcunuzun katlanmasını isteyen icra avukatları, üzerinize kayıtlı olan mal ya da gayrimenkulleri de incelemeye başlayacaktır. Eğer herhangi bir mal varlığınız yok ise sorun yaşanmayacaktır. Ayrıca çalışan borçluların maaşına 4’te 1 oranında haciz gönderilmektedir. Fakat çalışmayan tüketicilerle ilgili yapacak farklı bir uygulama bulunmamaktadır.

İlginizi Çekebilir :  Kredi Kartı Borcu Yapılandırılması

O halde yasal takip süreci ne zaman başlar konusuyla beraber yapılması gereken şey, avukatla uzlaşmaya çalışmaktır. Hali hazırda mal varlığınızın olmaması durumunda sizden herhangi bir talepte bulunulamaz. Ancak sürekli olarak taciz edici SMS ve telefonlar alacağınızı unutmamalısınız. Bu nedenle yasal takip süreciyle ilgili sizlerin de bazı yasal haklarınızın olduğunu bilmeli ve gerekli aksiyonları almalısınız.


YORUMLAR YAZ