• AMERIKAN DOLARI
  9,7577
  % 1,59
 • € EURO
  11,3589
  % 1,42
 • £ POUND
  13,4275
  % 1,55
 • BITCOIN/TL
  614424,427
  % 4,91
 • ETHEREUM/TL
  40501
  % 2,69
 • RIPPLE/TL
  10.67
  % 2,23
 • ÇEYREK ALTIN
  901,00
  % 3,12
 • CUMHURIYET ALTINI
  3.603,00
  % 3,02

Yeni Başlayanlar için Borsa Tavsiyeleri

Yeni Başlayanlar için Borsa Tavsiyeleri

Borsa’da yatırım yapmak isteyenler bazı bilgilere sahip olmalıdır. Bu aşamada yeni başlayanlar için borsa tavsiyeleri her zaman merak konusu olmuştur. Elbette günümüzdeki her insan kolay ve çabuk para kazanma yöntemlerine yoğunlaşmaktadır. Bu hedefe ulaşmak için farklı teknikler de geliştirilebilir. Ancak borsa, son zamanlarda yoğun ilgi görmekle beraber gereksiz finansal risk almaktan kaçınanların da başvurduğu bir yatırım aracı olmayı sürdürmektedir.

Borsa’ya Yeni Başlayanlar için Tavsiyeler

Borsa’da ilk olarak ne için yatırım yapmayı düşündüğünüze karar vermelisiniz. Ayrıca paranızı ne zaman almanız gerektiğini de planlamalısınız. Bazı yatırımcılar 1 ay gibi kısa bir vadede sonuca ulaşmayı isteyebilir. Bazıları da 1 sene gibi uzun vadeye yatırımlarını yayarak borsada kazanmak adına tüm yöntemleri kullanabilir. O halde yeni başlayanlar için borsa tavsiyeleri konusunda paranızın ne zaman geri çekeceğinizi belirlemeniz çok önemlidir.

Bu süreçte ne kadar paraya ihtiyacınızın olduğu da önemlidir. Günümüzde 20 TL’ye bile hisse senedi ağırlıklı fonlar alabileceğinizi unutmayın. Bununla birlikte yatırımlardan istediğiniz sonucu elde edebilmek için ne kadarlık kar elde etmeniz gerektiğini de mutlaka hesaplamalısınız.

Borsa’da Risk Toleransı Farkındalığı

Risk tercihi veya risk toleransı, psikolojik bir faktördür. Kişilerin gelir düzeyi, mal varlığı ve eğitimi gibi süreçler, risk toleransında önemli rol oynar. Yatırım konusunda oldukça önemli olan risk toleransını sağlayabilmek için büyük meblağlar ile borsaya giriş yapabilirsiniz. Çünkü küçük yatırımlarda risk faktörü ön planda olmayacaktır. Haliyle risk toleransının farkında olarak endişe yaratacak yatırımlardan da kaçınmanız mümkün olacaktır.

Borsa’da Temelden Başlamak

Her yatırımcı ilk yatırımlarını gerçekleştirmeden önce borsayı ve piyasayı öğrenmelidir. Çünkü yeni başlayanlar için borsa tavsiyeleri konusunda yapacağınız tüm araştırmalar aynı sonuca ulaşmanızı sağlayacaktır. Borsadaki emir çeşitleri, popüler hisse seçimi, finansal tanımlar ve ölçüler ve buna benzer başlıkları araştırmalı ve yeteri kadar bilgi sahibi olduktan sonra borsaya giriş yapmalısınız. Ayrıca risk toleransı ve sahip olduğunuz bilgi, birbiriyle yakından ilgili faktörlerdir.

İlginizi Çekebilir :  Banka Kredi Kartı Başvuruları

Küçük Yatırımcılar için Borsa Tüyoları

Küçük yatırımcılar genelde kısa vadede kazanç elde etmek ister. Bu durumda riskleri göz ardı eden küçük yatırımcılar aslında uzun vadeli güvenilir bir yatırımı seçerek sermayesini garanti altına alabilir. Yine bu aşamada borsa takibi yaparak genel analiz yöntemleri öğrenilmelidir. Başlangıçta BIST 30 endeksinde yer alan firmaların hisse senetlerine de yatırım yapılabilir.

Borsada elde edeceğiniz tüyolar ile deneyimlerin birleşmesi daha çok kazanç anlamına gelir. Elbette tüyoların tamamının garanti kazanç seçeneği olduğu düşünülmemelidir. Bu yüzden yeni başlayanlar için borsa tavsiyeleri yapılırken uzmanların görüşlerinden de yararlanılabilir.

Sanal Borsa Oyunlarıyla Başlamak Mantıklı mı?

Borsaya başlamak isteyen bir yatırımcı mutlaka sanal borsa uygulamalarından faydalanmalıdır. Çünkü ihtiyacınız olan deneyim ancak bu şekilde sağlanabilir. Ek olarak borsada eğitim veren kurumlar araştırılarak detaylı bilgilere ulaşılabilir.

Sanal borsa oyunlarında herhangi bir kazancınız olmayacağı gibi kayıp da yaşanmamaktadır. Aracı kurumlarında hesabınıza yüklediği demo paralarla borsanın nasıl oynandığını anlayabilir ve borsa emirlerini uygulayabilirsiniz. Ek olarak hisse senetlerindeki alım satım süreçleri de ancak sanal borsa uygulamaları ile öğrenilebilir.

Borsa’da Yatırım Çeşitlendirme

Günümüzdeki tecrübeli yatırımcılar öncelikle risk analizi yapmaktadır. Yani yeni başlayanlar için borsa tavsiyeleri olarak sizler de riskler konusunda yeteri kadar bilgiye sahip olmalısınız. Bunun dışında pozisyonları tehlikeye atma olasılığı bulunan risklerin tamamı tespit edildikten sonra borsada gerekli aksiyonlar alınmalıdır. Yatırım portföyünü çeşitlendirerek olası kayıpları en aza indirebilirken tüm yatırımların etkilenmemesini sağlayabilirsiniz. Bu kapsamda farklı ülkelerdeki farklı sektörlerde bulunan hisse senetlerine de yatırım yapabileceğinizi unutmayın.


YORUMLAR YAZ